Windows 11 Nasıl İndirilir ve Nasıl Kurulur?

Sıradaki içerik:

Windows 11 Nasıl İndirilir ve Nasıl Kurulur?

2022 Astsubay Maaşları Ne Kadar?

651 okunma — 25 Şubat 2022 10:00
avatar

enuygunkredi

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

2022-astsubay-maaslari-ne-kadar

Türk silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan işe alımlar insanlar için her zaman değerli. Birçok erkek yaşı uygun seviyelere ulaştığında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde işe girip hayatına subay olarak devam etmenin hayalini kuruyor. Askeri düzen içerisinde yaşamını sürdürmenin hem belli kolaylıkları hem de belli başlı zorlukları bulunmakta. Bunları göze alarak meslek olarak astsubaylığı seçebilirsiniz.

Askeri düzen içerisinde farklı rütbelerin bulunduğu herkes tarafından bilinmekte. Her bir rütbeye ulaşmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Rütbeler yükseldikçe kişilerin sorumlulukları ve buna paralel olarak maaşları da yükseltmek. Astsubay olarak isimlendirilen rütbe birçok kişi için uygun bir pozisyon. Bu sebeple de astsubay maaşları sürekli olarak merak ediliyor.

Astsubay Nasıl Olunur?

Erkekler astsubay olmak isterlerse bunun için akademik eğitim almaları gerekli olacaktır. Meslek yüksel okullarında askeri ön lisans eğitimi alan bireyler Millî Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara giriş yaparlar. Sınavların sonunda başarı elde eden bireyler Astsubay Meslek Yüksel Okulu’nda eğitimlerine başlayacaktır.

Okula giriş yapılabilmesi için kişilerin test ve muayenelerden de geçer not alması gerekmektedir. Fiziksel olarak iyi durumda olamayan bireylerin askeriyede görev alması mümkün olmaz. Gerçekleştirilen tüm mülakatları geçtikten sonra okullarına kabul edilen ve okullarını başarıyla bitiren kişiler astsubay olarak göreve başlarlar. Düzenli olarak astsubay maaşları hesaplarına yatmaya başlayacaktır.

Astsubay Olmak İsteyenlerde Hangi Özellikler Bulunmalı?

Hayatına astsubay olarak devam etmeye karar veren kişilerde belli başlı özelliklerin bulunması şarttır. Aksi halde alınacak olan eğitim ya da mesleğin icra edilmesi sırasında çeşitli şikayetler ortaya çıkar. İnsanlar ciddi zorluklar yaşarlar ve mesleği bırakma noktasına gelirler. Böyle bir durumda verdikleri bütün etmek boşa gitmiş olacaktır.

Astsubay olacak olan kişilerin Türkiye’nin her yerinde yaşamaya hazır olması gerekmektedir. Belirli dönemlerde tayinler yapılır ve bir anda yaşam alanı değişebilmektedir. Kolay adapte olabilen kişilerin bu mesleği icra etmesi gerekmektedir. Astsubay maaşları iyi düzeyde olsa da askeri düzen ve disiplin bazı insanlar için zorlayıcı olabilir. Hiyerarşiye saygı duyulması ve adımların bu şekilde atılması şart olacaktır.

Astsubayın Görevleri Nelerdir?

Astsubaylar subay rütbesinin altında, er ve erbaş rütbesinin ise üzerinde olan kişilerdir. İki farklı rütbe arasında bir köprü görevi görürler. Astsubayın görevleri arasında taşıtlarda ya da silahlı araçlarda nişancı olmak, düşman hava araçları ile mücadele etmek, nöbetleri, giriş ve çıkışları düzenlemek gibi işler bulunmaktadır. Çalışmaya başlanana bölgedeki görev dağılımına göre karar verilir.

Askerlerin çalışma alanlarının temizlenmesi astsubaylar tarafından organize edilmektedir. Bunun yanı sıra askeri araçların bakım ve onarımları da astsubaylarca düzenlenir. Muharebeler dışında birçok farklı görevinden bahsedilmesi mümkündür. Ağır bir çalışma temposu içerisinde mesai saatleri dolacaktır. Astsubay maaşları harcanan bu emeğin karşılığını verecek olan düzeyde olur.

Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay olarak göreve başlayan kişiler maaşları bazı etmenlere göre değişiklik gösterir. Görev yapılan bölge, görev yapılan birlik, katılım gösterilen operasyon sayısı, sigorta kesintileri, evli ya da çocuk sahibi olma durumları ve sahip olduğu kıdeme göre astsubayların maaşları yükselebilir. Astsubay maaşları 7.500 ile 14.000 arasında değişen seviyelerde seyreder. Doğu illerimizde görev yapan kişiler terör bölgesinde bulundukları için daha yüksek maaş alırlar. Bunun yanı sıra sıcak çatışmaların gerçekleştiği operasyonlara katılan bireyler ekstra primler alacaklardır. Yapılan ek ödemeler ile birlikte maaşlar yükselir ve tatmin edici seviyelere gelir. Erken emeklilik fırsatı da düşünüldüğünde son derece avantajlı bir iş seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli