Minecraft Creeper Patlamama Kodu Nedir?

Sıradaki içerik:

Minecraft Creeper Patlamama Kodu Nedir?

2022 Albay Maaşı Ne Kadar Oldu?

2451 okunma — 24 Mart 2022 18:17
avatar

enuygunkredi

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

albay-maasi-ne-kadar

Albay maaşı ne kadar? Nasıl albay olabilirsiniz? Yüksek rütbeli subaylardan birisi olarak kabul edilen albay maaşları ve bu konu hakkında merak ettiğiniz diğer hususları sizler için toparladık.

Albay Rütbesi Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Albay, ordu içindeki en yetkili kişilerden bir tanesidir. Generalden sonraki en yetkili kişi olarak bilinen albay, orduda sözü en çok geçenler arasında yer almaktadır.

Emir- komuta zincirinde çok önemli bir yeri olan albaylar, ordudaki bütünlüğü korumak için çalışmalar gerçekleştirirler. Stratejik bir plan neticesinde çalışmanın yanı sıra, otoriteyi sağlama konusunda en üstün rütbelerden biri olarak kabul edilirler.

Albay; yarbay ile tuğgeneral arasında yer alan rütbedir. Hava ve kara kuvvetlerinde görev yapan albayın görevleri şu şekildedir:

 • Ordu içerisinde bütünlüğü sağlamak ve korumak,
 • Stratejik planlar hazırlayıp uygulanmasını sağlamak,
 • Alay komutanlığı görevini gerçekleştirmek,
 • Komuta merkezinde kurmay başkanı, şube müdürü ve daire başkanı görevlerinde çalışmak.

Albay Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Albay maaşı, 12.000 TL’dir. Alınan bu maaşa kıdem, görev yeri ve görev yapılan bölgeler gibi faktörler etki ediyor. Ortalama albay maaşı 12.000 TL civarında olmasına karşın bahsedilen faktörlere bağlı olarak maaşlar çeşitlilik göstermektedir. Örneğin; doğu bölgesinde görev yapan albaylar, terör tazminatı adı altında 1.200 TL’den fazla ek ödeme almaktadırlar. Bu şekilde maaşları daha da artmış oluyor.

Bazı zamanlarda albaylar NATO görevleri ve eğitimleri adı altında yurtdışına gidebiliyor. Böyle zamanlarda albaylara normal maaşlarına ek olarak, bir de yurtdışı görevi için maaş verilmektedir.

Nasıl Albay Olunur?

Albay olmak için ilk olarak Milli Savuna Üniversitesi’ni kazanabilmek gerekiyor. Bu yüzden üniversite sınavından yeterli puanı almalısınız.

Alımlar için fiziksel yeterlilik gerektiği gibi sözlü olarak yapılan sınavlardan da yeterli puanın alınması gerekmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi’nde verilen eğitimleri başarı ile bitirenler, orduya üsteğmen rütbesi alarak katılıyor. Daha sonra ise görev süreleri boyunca rütbelerinde yükselmeye gidilir. Sözleşmeli olarak subay olan askerler en fazla albay rütbesi alabilirler.

Albay Maaşı Artacak mı?

Ordunun üst düzey rütbeli subayları arasında yer alan albayların maaşları gelecek Ocak ayında tekrardan artacak. Enflasyon oranlarının bu şekilde artması halinde albay maaşları 13.500 TL şeklinde olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli