Android Rootlu Hack Programları Gerçek Mi?

Sıradaki içerik:

Android Rootlu Hack Programları Gerçek Mi?

Güncel Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar?

738 okunma — 27 Mart 2022 18:32
avatar

enuygunkredi

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

yuzbasi-maaslari-ne-kadar

2022 Yüzbaşı maaşı ne kadar? Yüzbaşı olmanın şartları nelerdir? Yüzbaşı rütbesindeki askeri personellerin aylık maaşları oldukça merak edilen bir konudur. Bu makalemizde sizler için yüzbaşı maaşı ile alakalı detaylı tanıtım yazısını hazırladık.

Yüzbaşı Nedir ve Kimlere Denir?

Yüzbaşı rütbesi, üsteğmenden sonra gelen subaylık rütbesidir. Yüzbaşı rütbesini binbaşı, yarbay ve albay rütbesi takip etmektedir.

Yüzbaşı, genel olarak bir bölüğü emir-komuta eden rütbeli kişidir. Görev verilmesi halinde karakol komutanlığı da yapmaktadır. Ek olarak karargahlarda ya da ordu komutanlıklarında farklı görevlerle de yer alabilir. Oldukça önemli bir rütbedir ve askeri sistemde yüzbaşının yeri çok değerlidir. Peki, yüzbaşının görevleri nedir?

 • Bölükte görevliyle eğer, bölükteki askerlerin disiplinini sağlamak,
 • Üst rütbelerin emirlerine uymak,
 • Karakol komutanı görevindeyse karakol ile alakalı görevleri yerine getirmek,
 • Emir-komuta zincirine harfiyen uymak.

Yüzbaşı Maaşı 2022 Ne Kadar?

2022 yılında güncel şekilde yüzbaşı maaşı en düşük 9250 TL, en yüksek ise 10375 TL civarındadır. Tazminat maaşa ek olarak yansıtılmaktadır. En düşük tazminat ise 2380 TL civarındadır. Oyak ve diğer ödemeler bu maaşa dahil edilmemiştir.  Yapılan göreve ve vazife yapılan bölgeleye bağlı şekilde maaşlarda değişkenlik göze çarpabilir. Bunun yanı sıra kıdem ve derece de maaşlardaki rakamları belirleyen noktalardan bazılarıdır. 

Yüzbaşı Nasıl Olunur?

Askerlik çok zor bir meslektir. Her açıdan kendinizi iyice geliştirmeniz, yeteneklerinizi çoğaltmanız ve çok yönlü düşünmeniz gerekir. Milli Savunma Üniversitesi’ni kazanıp başarıyla mezun olduktan sonra 3 sene teğmenlik ve 6 sene üsteğmenlik olmak üzere toplamda 9 yıl alt rütbelerde görev yapmanız gerekmektedir. Bu süreyi bitirdikten sonra yüzbaşı rütbesine terfi edebilirsiniz.

Yüzbaşı Olmak için Üniversite Şart mı?

Yüzbaşı olabilmek için ilk önce Milli Savunma Üniversitesi’ni kazanıp, buradan başarı ile mezun olmak gerekiyor. Milli Savunma Üniversitesi’nde verilen dersler şunlardır: Matematik, Ekonomi, İngilizce, Fizik, Harp Tarihi, Silah Sistemleri gibi önemli dersler verilmektedir.

Emekli Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar?

Emekli yüzbaşıların aldıkları maaşlarda kıdem ve derece önemli bir husustur. Bu hususlar dikkate alındığında, genel olarak alınan maaşlar 5.000 TL civarında bulunmaktadır. Buna ek olarak da yüksek rakamlarda emekli ikramiyesi alırlar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli