Instagram Takibi Bırakanlar Nasıl Bulunur?

Sıradaki içerik:

Instagram Takibi Bırakanlar Nasıl Bulunur?

Türkiye’de Hizmet Veren Kamu Bankaları

452 okunma — 22 Şubat 2022 09:22
avatar

enuygunkredi

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

turkiyede hizmet veren kamu bankalari

Ülkemizde kamu bankaları oldukça güvenli hizmet sağlamaktadır. Türkiye’de hizmet veren kamu bankaları devlete bağlı olarak çalışmaktadır. Devlete ait bankalar, vatandaşların banka ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde sağlayan kuruluşlardır. Devlet bankaları oldukça köklü kuruluşlardır. Kamu bankaları devlete ait olduğundan vatandaşlara daha güvenli gelmektedir. Bu sebeple kamu bankalarının tercih edilmesi çok doğru bir tercihtir. Kamu bankaları vatandaşın ihtiyaçları doğrultusunda kredi, faiz oranları sağlamaktadır. Devlet güvenliğinde hizmet veren bankalar devletin imkanları ile kurulmuş bankalardır. Devlete ait üç büyük banka bulunmaktadır. Bu bankaların dışında katılım bankaları da dikkat çekici hale gelmiştir. Özel bankacılığın arttığı ülkemizde devlet güvencesinde bankacılım hizmeti alabilmek oldukça güven vericidir.

Kamu Bankaları

Ülkemizde bankacılık hizmeti 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Kamu bankaları vatandaşların daha iyi koşullarda yaşamaları için çeşitli imkanlar sağlayabilmek amacı ile kurulmuştur. Gelirin değerlendirilmesi ve korunması açısından kurulan kamu bankaları gün geçtikçe daha iyi koşullarda hizmet sağlamaktadır. Sağlam temelli bankacılık sağlayabilmek adına çeşitli finans konularında vatandaşı desteklemektedir. Kamuya ait üç büyük kamu bankası bulunmaktadır.

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank

Ziraat bankası kamu bankalarının içinde en eski kuruluşlardan biridir. 1863 tarihinden beri bankacılık hizmeti sağlayan Ziraat bankası kamu bankaları içinde en çok tercih edilenlerden biridir. Faiz oranının düşük olması nedeni ile özellikle kredi çekimi için oldukça uygun görülmektedir. Ziraat bankasından sonra kurulan kamu bankalarından biride Halk bankasıdır. Halk bankası da devlet güvencesi ile kurulmuş olan bankalardandır. 1933 yılında kurulan Halk bankası aslında sanayi ve ticaretin desteklenmesi amacı ile kurulmuştur. Makul faiz oranları ile memnun edici kamu bankaları arasında yer almaktadır. Türkiye’de hizmet veren kamu bankaları arasında önemli yere sahip olan bir diğer banka ise Vakıfbanktır. Banka 1954 yılında Adnan Menderes tarafından faaliyete geçirilmiştir. Vakıfbank’ın en önemli özelliği ülkemiz dışında tam altı ülkeye hizmet vermesidir.

Kamu Bankaları ile Katılım

Türkiye’de hizmet veren kamu bankaları dışında birde kamu bankalarına ait katılım bankacılığı oluşturulmaktadır. Dini kurallar çerçevesinde parasını değerlendirmek isteyenler, örneğin faiz almak istemeyen kişiler katılım bankalarında maddi olanaklarını güçlendirebilirler. Kamu bankalarında katılım hizmeti almak mümkündür. Kamu bankalarında katılım odaklı iki banka bulunmaktadır.

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf bank Katılım

Kamu bankalarında İslami şartlara uygun olarak Katılım hizmeti sağlanabilmektedir. 2015 yılı itibari ile ülkemizde katılım bankacılığı sağlanmaktadır. Kamu bankaları her zaman vatandaşlara güvenli bankacılık sunmuştur. Elbette ki devletin sağladığı bankacılık hizmetleri oldukça sağlıklı bir işleyiş içerisindedir. Kamu bünyesinde olan her banka en iyi hizmeti sağlamak üzere geliştirilmiştir. Dolayısı

ile vatandaşlar kendine en uygun olan kamu bankasını, banka ile görüşerek değerlendirebilir. Her bankanın kendine ait farklı avantajları bulunduğundan en iyisi kamu bankası budur diyemeyiz. Çünkü bu vatandaşın ekonomik koşullara ve ne istediğine bağlı olarak değişebilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli