BKM Mayıs’ta İzmir’de

Sıradaki içerik:

BKM Mayıs’ta İzmir’de

Apple Üst Yöneticisine Yer Altı Kaynaklarıyla İlgili Mektup Gönderildi

47 okunma — 26 Nisan 2024 15:23
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 662b9cb38d888

Avukatlar, Apple’ın Kayıt Dışı Faaliyetlerle İlgili Sorular Sordu

Yerel basındaki habere göre, Robert Amsterdam ve William Bourdon gibi avukatlar, Apple CEO’su Tim Cook’a KDC’deki mineral kaynaklarıyla ilgili bir mektup gönderdi. Mektupta, KDC’deki kaynakların kayıt dışı olarak faaliyet gösterdiği ve “kanlı mineraller” olarak bilinen kaynakların tedarik edilmesiyle ilgili sorular yer aldı.

KDC’nin Kayıt Dışı Faaliyetleri Eleştirildi

Mektupta Apple’a yöneltilen sorular, KDC’deki yer altı kaynaklarının Ruanda ve özel kuruluşlar tarafından kayıt dışı çıkarılmasına ilişkin eleştirilerin ardından geldi. Dünya teknoloji devlerinin ihtiyaç duyduğu kobalt ve koltan gibi değerli maddelere sahip olan KDC, yıllardır kaçakçıların ve silahlı grupların maddi servetini koruma mücadelesi veriyor.

KDC’nin Değerli Madenlerle Dolu Zengin Yer Altı Rezervleri

Birleşmiş Milletler verilerine göre, KDC’nin el değmemiş yaklaşık 24 trilyon dolarlık zengin yer altı rezervlerinde gümüş, bakır, kobalt, altın, koltan ve elmas gibi kıymetli madenler bulunuyor. Koltan, şarj cihazlarının vazgeçilmez parçalarından biri olurken, kobalt madeni ise elektrikli araçlarda ve lityum-iyon bataryalarında kullanılıyor.

Silahlı Grupların Kol Gezdiği KDC

KDC’de onlarca silahlı grubun varlığına rağmen, bu gruplar etnik veya siyasi motivasyonlarla asker toplayabiliyor. Apple’dan beklenen cevap, KDC’deki kaynakların yasadışı yollarla çıkarılmasına ilişkin endişeleri hafifletebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli