Dünyanın En Pahalı Parfümleri Hangileridir?

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Pahalı Parfümleri Hangileridir?

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başarıyla Tamamlandı

76 okunma — 20 Mart 2024 15:08
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65fad1bedd773

36 Gün Süren Keşif Çalışmaları

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, başarılı bir şekilde sona erdi. Sefer kapsamında, Antarktika’daki Horseshoe Adası ve Lystad Körfezi’nde kıtanın geçmişi ve gezegenin geleceğiyle ilgili önemli araştırmalar yapıldı.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Önemli Katkılar

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Özkaptan’ın liderliğinde gerçekleştirilen çalışmalar, Horseshoe Adası’nın jeolojik yapısını, tektonik hareketlerini ve yer manyetik alanını inceledi. Özkaptan’ın projesi, manyetik alanın geçmiş dönemlerdeki davranışlarını ortaya koyarak gelecekteki değişimler hakkında önemli veriler sunmayı amaçladı.

Deniz Tabanının Detaylı Haritalanması

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü’nden Doç. Dr. Denizhan Vardar, Lystad Körfezi’nde deniz tabanının haritalanması çalışmalarını yürüttü. Sığ deniz tabanı ve yakın kıyı alanlarının detaylı incelenmesi, buzul hareketlerinin belirlenmesi açısından büyük önem taşıdı.

Geçmişin İzleri Denizin Altında

Gebze Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Korhan Erturaç’ın liderliğindeki ekip, Horseshoe Adası’nın basamaklı kıyı şekillerini haritalayarak buzul erozyonu ve kara alanlarının yükselişi üzerine araştırmalar yürüttü. Bu çalışmalar, Antarktika’nın genç tarihini anlamak ve geleceğe dair ipuçları elde etmek adına büyük önem taşıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli