Glutensiz Değirmen ile Sabahlarınızı Güçlendiren Doğal Yulaf Unu Seçimi

Sıradaki içerik:

Glutensiz Değirmen ile Sabahlarınızı Güçlendiren Doğal Yulaf Unu Seçimi

Z Kuşağı: Fiziksel Kitapları Tercih Ediyor ve Kütüphaneye Gidiyorlar

88 okunma — 10 Şubat 2024 15:09
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65c7678bdf5a1

Z kuşağı, dijital kitapların yerine fiziksel kitapları tercih ediyor.

Kitap okumanın artık eskisi kadar cazip gelmediği, fiziksel kitapların yerini dijitalin aldığı yeni dünyamızda Z kuşağından ilginç bir hamle geliyor: Fiziksel kitapları okuyorlar ve kütüphaneye gidiyorlar. 1997 ile 2012 yılları arasında doğanların sürdürmekte kararlı oldukları alışkanlıklardan biri de okumak ve dijital kitaplardan ziyade fiziksel kitapları tercih etmek.

Genç model Kaia Gerber kendi kitap kulübünü kurdu.

Bu hafta 22 yaşındaki model Kaia Gerber kendi kitap kulübü Library Science’ı kurdu. Britanya Vogue’un kapağında süper model annesi Cindy Crawford’la birlikte yer alan Gerber, bunu kitapları paylaşmak, yeni yazarları öne çıkarmak, hayran oldukları sanatçılarla sohbetlere ev sahipliği yapmak için bir platform olarak tanımlıyor. Gerber, “OKUMAK ÇOK SEKSİ” diyor: “Edebiyat konusunda benim kadar heyecanlılar. Kitaplar her zaman hayatımın en büyük aşkı olmuştur. Okumak çok seksi.”

Diğer ünlü isimler de kitap okuyarak dikkat çekiyor.

Kaia Gerber, kitap kulübü için İran asıllı Amerikalı yazar Kaveh Akbar ile sohbet ederken… Üstelik Gerber kitap okuma tutkusunda yalnız da değil. 28 yaşındaki model Kendall Jenner, 2019 yılında Côte d’Azur açıklarında bir yatta, kitap okurken fotoğraflandığında “Edebiyat Kulübü”nün resmi olmayan yüzü haline geldi. Ayrıca, Fransa’nın güneyinde bir havuz kenarında, Miranda July’ın kısa öykülerden oluşan kitabını ve Darcie Wilder’ın kitabını okurken fotoğraflandığında Wilder ve July’ın kitapları 24 saat içinde Amazon’da tükendi. Edebiyatla sadece kadınlar ilgilenmiyor; Timothée Chalamet ve Jacob Elordi’nin de okuma alışkanlıkları onlara Brontë Kardeşler lakabını kazandırdı. Chalamet, Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza adlı eserini, Saltburn yıldızı Elordi ise Suzie Miller okurken görüntülenmişti.

Z kuşağına kitaplar geniş bir yelpaze sunuyor.

Z kuşağının okuma alışkanlıklarına adanmış popüler bir TikTok hesabı olan Books on the Bedside’ın 28 yaşındaki kurucularından Hali Brown, “Z kuşağı kitap dünyası inanılmaz derecede geniş. Edebi kurgu, anılar, çevrilmiş kurgu ve klasikler özellikle çok takdir ediliyor” diyor. Yazar Abigail Bergstrom ise, “Genel olarak kurgu, romantizm ve fantezinin yükselişiyle kaçışçılığa doğru bir yöneliş görüyoruz, ancak Z kuşağını homojenize edip daha hafif okuduklarını söylemek bence hata olur” diyerek okumayı tercih ettikleri türler hakkında bilgi veriyor. TikTok’un hevesli okuyucularının öneriler yayınladığı bir alt bölümü olan BookTok listelerinde düzenli olarak Colleen Hoover gibi yazarların fantastik ve romantik kitapları yer alırken, Z kuşağının tek bir türe değil de farklı türlerden kitaplara yönelmesi dikkat çekiyor.

Fiziksel kitap satışları artarken, kütüphane kullanımı da artıyor.

Geçen yıl Birleşik Krallık’ta 669 milyon fiziksel kitap satıldı ve bu, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sayı oldu. Nielsen BookData’nın araştırması, Z kuşağının tercih ettiği basılı kitapların Kasım 2021’den 2022’ye kadar olan satın almaların yüzde 80’ini oluşturduğunu vurguluyor. Ayrıca, gürültülü kafeler yerine, sessizliği tercih eden Z kuşağı ile birlikte kütüphane kullanımının arttığı bildiriliyor. Birleşik Krallık’ta yüz yüze ziyaretler yüzde 71 arttı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli