Kıbrıs Gece Kulüpleri Farklı Bir Deneyim Sunuyor

Sıradaki içerik:

Kıbrıs Gece Kulüpleri Farklı Bir Deneyim Sunuyor

TBD, Yerli ve Milli Yapay Zeka Uzmanları Yetiştiriyor

111 okunma — 29 Aralık 2023 15:12
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 658eb7b634d8d d2K3JG

TBD Başkanı Rahmi Aktepe, Sertifikalı Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Yetkinlik Programı hakkında bilgi verdi

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, başlattıkları “Sertifikalı Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Yetkinlik Programı” ile yerli ve milli yapay zeka yazılımlarını oluşturacak uzmanlar yetiştirdiklerini bildirdi.

Bilişim sektöründe büyüme beklentileri

Sektörün bu yıl yüzde 25 büyüyerek 385 milyar liralık büyüklüğe ulaştığını belirten Aktepe, 2024’te bu rakamın 503 milyar liraya ulaşmasını beklediklerini söyledi. Aktepe, gelecek yılın eşik atlamada önemli bir dönüm noktası olabileceğine dikkati çekerek, kurumların topyekün hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Yapay zeka ve siber güvenlik gündemde

2023’ün önemli gündem maddelerinin siber güvenlik ve yapay zeka olduğuna işaret eden Aktepe, yapay zekada Türkiye’nin yolun çok başında olduğunu vurguladı. Aktepe, bu alanda yerli ve milli yazılımın stratejik olarak öne çıktığını belirterek, şöyle konuştu: “Dernek olarak bu alandaki eğitim programlarına özel önem veriyoruz. Yapay zekada söz sahibi olan dünyada lider olur. ABD, Avrupa Birliği (AB), Çin, Hindistan başta olmak üzere dünyada lider ülkeler yapay zeka programlarını başlattılar. Bilişimde dünyada da söz sahibi olan ve yeterli insan kaynağı bulunan ülkemizin yapay zekada dışarıda kalması düşünülemez.”

Yeni eğitim programı başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ahmet Çalık Vakfı (AÇV) ile “Sertifikalı Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Yetkinlik Programı” başlattıklarını anımsatan Aktepe, “Türkiye’nin ilk yerli ve milli yapay zekasını oluşturacak uzmanları yetiştiriyoruz.” dedi. Aktepe, programa katılanlara istihdam olanağının da sağlanacağını bildirdi. İlk eğitim programında 140 gence eğitim verdiklerini aktaran Aktepe, ikinci eğitim programına da haziranda başlayacaklarını dile getirdi.

Üniversite öğrencilerine eğitim veriliyor

İlgili alanlardan mezun üniversite öğrencilerine 240 saatlik eğitim verildiğini anlatan Aktepe, Python dili ile programlama ve veri yapılarını öğrenerek uygulama geliştirebileceğini dile getirdi. Aktepe, verdikleri eğitimlerle üniversite mezunu öğrencilerin hem teknolojik çağa ayak uyduracağını hem de Türkiye’nin bu alanda söz sahibi olacağını sözlerine ekledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli