Takım Tecrübeli Çalıştırıcıya Emanet

Sıradaki içerik:

Takım Tecrübeli Çalıştırıcıya Emanet

Sporda Irkçılığı Önlemek İstiyorlar

123 okunma — 29 Mayıs 2023 15:35
avatar

Basin Bulteni

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Screenshot 3 22

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, BM Cenevre Ofisi’nde BM’ye akredite gazetecilerle gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana yaşanan çatışmalar nedeniyle baskı altında bulunan ve cesurca mücadele eden halkın çaresiz durumda olduğuna işaret eden Türk, “Sudan’da üst üste yaşanan ateşkeslere rağmen sivillerin ölüm ve yaralanma riski devam ediyor.” dedi.

Türk, ateşkese rağmen Hartum’da savaş uçaklarının görüldüğü ve şehrin bazı bölgelerinde çatışmalar olduğunu belirterek, Hartum’un kuzeyi ve Omdurman bölgelerinde de silah seslerinin duyulduğuna dair bilgi aldıklarını ifade etti.

Sudan’da gücü ele geçirmek için başlatılan ve “küstahça” ilerleyen mücadelenin temelinde “yapılan büyük ihlallerin neredeyse tamamının cezasız imajbet kalmasının” olduğunu söyleyen Türk, “Bu çatışmayı sona erdirmenin ve herhangi bir barışın sürdürülmesinin merkezinde insan hakları ve hesap verebilirlik olmalı.” diye konuştu.

“Irkçılığı tamamen ortadan kaldırmanın yollarını bulmalıyız”

İspanya’da Valencia-Real Madrid futbol müsabakasında Real Madrid’in Brezilyalı futbolcusu Vinicius’a karşı Valencia tribünlerinin sergilediği ırkçı tutumu eleştiren Türk, bu olayın sporda ırkçılığın yaygınlığını net bir şekilde hatırlattığını vurguladı.

Türk, “Spor organizasyonları düzenleyenlere, ırkçılığı önlemek ve buna karşı koymak için stratejiler oluşturma çağrısında bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

İspanya makamlarının olayın ardından güçlü ve hızlı tepkisine de dikkati çeken Türk, BM İnsan Hakları Ofisi’nden spor etkinliklerinde nefret suçlarıyla mücadeleye imajbet giriş yönelik bir politika kılavuzu hazırlamasını istediğini belirtti.

Türk, “Irkçılık tamamen kabul edilemez ve onu tamamen ortadan kaldırmanın yollarını bulmalıyız.” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli