İyi Bir Avukat Nasıl Olmalı?

Sıradaki içerik:

İyi Bir Avukat Nasıl Olmalı?

Prof. Dr. Yıldırım, Munzur Vadisi’nde Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti

107 okunma — 02 Ocak 2024 15:11
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6593fd8001c22 fcP3EK

Bitki, Türkiye Çan Çiçeklerinin Revizyonu Projesi kapsamında bulundu

Prof. Dr. Yıldırım, bitkiyi, TÜBİTAK tarafından desteklenen “Türkiye Çan Çiçeklerinin Revizyonu Projesi” kapsamında Munzur Vadisi yakınlarında bulduklarını söyledi.

Meşe Çanı, yeni bir alt tür olarak belirlendi

Uzun süren çalışmalar sonunda bitkinin, bilimsel ismi Campanula quercetorum olan “meşe çanı” türünün yeni bir alt türü olduğunu belirlediklerini aktaran Yıldırım, bu konudaki makaleyi “Türler ve Habitatalar” isimli bilimsel dergide, Doç. Dr. Ademi Fahri Pirhan ve doktora öğrencisi Tuğkan Özdöl ile yayımladıklarını ifade etti.

AA

Ülkemizde 133 çan çiçeği tespit edilmiş durumda

“Ülkemizde şu anda 133 çan çiçeği tespit edilmiş durumda” diyen Yıldırım, bitkinin bilimsel ismini, yoğun çiçek yapısına sahip oluşundan dolayı “Campanula quercetorum subsp. densiflora”, Türkçe ismini ise yayılış gösterdiği bölge olan Ovacık’tan esinlenerek “Ovacık çanı” olarak belirlediklerini aktardı.

“Bu bitki ana türden farklılık olarak baktığımızda genel olarak çiçek rengiyle, tüy yapısıyla, yoğun çiçeklerine sahip olmasıyla ana türden ayrılmaktadır. Oldukça dar bir yayılışa sahip bir bitkimizdir. Çan çiçekleri dünyada yaklaşık 420 türe sahip, ülkemiz bu anlamda oldukça önemli bir noktada. Çünkü ülkemizde şu anda bu bitkiyle 133 çan çiçeği tespit edilmiş durumda. Bunlardan 70’i sadece ülkemizin doğasında bulunan endemik türler.”

AA

Bilim dünyasına kazandırılan bitki türü 70’e ulaştı

Ovacık çanının da endemik bir tür olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Çan çiçeklerinin en önemli özelliği de süs bitkisi potansiyeli çok yüksek. Şu anda ülkemiz doğasında yayılış gösteren bu doğal çan çiçekleri üzerine kültüre alma çalışmalarını bizler ekip olarak da devam ettirmekteyiz. Bu anlamda yakın zamanda kültür bitkisi olarak da bu bitkilere ulaşma şansımız mevcut olacaktır” dedi.

Ovacık çanı ile bilim dünyasına kazandırdığı bitki türünün 70’e ulaştığını da aktaran Yıldırım, Türkiye’nin biyoçeşitliliğini literatüre kazandırmak için çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

AA

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli