Sitemize üye olarak beğendiğiniz içerikleri favorilerinize ekleyebilir, kendi ürettiğiniz ya da internet üzerinde beğendiğiniz içerikleri sitemizin ziyaretçilerine içerik gönder seçeneği ile sunabilirsiniz.
Zaten bir üyeliğiniz mevcut mu ? Giriş yapın
Sitemize üye olarak beğendiğiniz içerikleri favorilerinize ekleyebilir, kendi ürettiğiniz ya da internet üzerinde beğendiğiniz içerikleri sitemizin ziyaretçilerine içerik gönder seçeneği ile sunabilirsiniz.
Üyelerimize Özel Tüm Opsiyonlardan Kayıt Olarak Faydalanabilirsiniz
Kayserispor Başkanı Ali Çamlı’nın Hakeme Saldırı Girişimi
HAVELSAN, yerli ve milli olarak geliştirilen BİYOTEKSAN ürünü Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi’nin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde saat 14.00 itibarıyla devreye alındığını açıkladı.
BİYOTEKSAN tarafından HAVELSAN’ın mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen yerli parmak izi tanıma sistemi, ilk olarak 26 Mart 2021’de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde kullanılmaya başlanmıştı. Ardından 7 Ocak 2022’de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 81 ilde kullanılmaya başlandı.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda kullanıma alınması için çalışmalar başlatılan yerli parmak izi tanıma sistemi, Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi Projesi kapsamında olay yerinden alınan parmak izlerini tespit etme özelliğine sahip olacak.
İçişleri Bakanlığı, HAVELSAN ve POLSAN arasında imzalanan protokolle başlatılan Ulusal Biyometrik Veri Sistemi Projesi ile parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses gibi tüm biyometrik tanıma teknolojilerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede milli güvenliğin sağlanması amaçlanıyor.
Geliştirilen milli biyometrik sistemlerin yurt içinde ve dışında hayata geçirilmesi amacıyla HAVELSAN ve POLSAN ortaklığında BİYOTEKSAN kuruldu. Jandarma Genel Komutanlığı’nın da sistemi kullanıma almasıyla milli biyometrik sistemlerin yaygınlaştırılması hedefleniyor.