Parkta 400 Bin Çiçek Bulunuyor

Sıradaki içerik:

Parkta 400 Bin Çiçek Bulunuyor

Besicileri Memnun Eden Yağışlar

177 okunma — 23 Haziran 2023 16:39
avatar

Basin Bulteni

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Screenshot 16 1

Beyşehir’in sembolü olan, zirvesi 2 bin 998 metre yüksekliğe sahip Anamas Dağı’nın eteklerindeki yaylalar ve çayırlık alanlarda hayvanlarını otlatan besiciler, uzun süredir etkili olan yağışlı hava nedeniyle bu yıl otlakiyelerinde yetiştirdikleri hayvanları için yiyecek sıkıntısı çekmediklerini belirtirken, bölgede adeta Karadeniz havasının yaşandığını ifade etti.

“Bu yıl Karadeniz havası var”

Kurucuova Mahallesinde besicilik yapan 90 yaşındaki Ali Ayar, yerleşim merkezinin girişindeki eskiden harman yeri olarak kullanılan çayırlarda hayvanlarını otlattığını söyleyerek, “Bu yıl Karadeniz havası var. Her taraf rutubet, koyunlarımız, kuzularımız bütün grandpashabet hayvanlarımızı gerçekten bu doğanın, bu güzelliğin, bu açan çiçeklerin arasında otlatıyoruz. Ayrıca, 30 dönüme yakın köy önünde ekili alanımız var. İnşallah iyi bir hasat dönemi de bekliyoruz” dedi.

Bu yıl ilçede kış aylarının kar yağışsız ama soğuk geçtiğini anlatan Ali Ayar, “Kışımız olmadı ama soğuk geçti, üşüdük. Hala belimiz kızmadı. Gerçekten bu sene bir Karadeniz havasında yaşantımız var bugünlerde. Haziran’da hala bölgemiz çevresi açan çiçeklerle kaplı. Haziran’da baharı yaşıyoruz adeta” şeklinde konuştu.

“Ömrümde ilk kez Haziran’da böyle bir hava yaşıyoruz”

40 koyun ve kuzu ile 10 da büyükbaş hayvan beslediğini anlatan Ayar, bu hayvanları yerleşim merkezinin girişindeki çayırlarda beslediğini aktararak, “Bu yavruları da yeni çıkardık ve bağladık. Ömrümde ilk kez Haziran’da böyle bir hava yaşıyoruz. Burası bin 150 rakımlı grandpashabet giriş bir yer, karşımızda Anamas Dağı var. Yıldan yıla kar, 2. karı karşılardı. Ama son zamanlarda kar yağışımız azaldı. Kar dağın zirvesinde de azaldı” ifadelerini kullandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli