Google CEO’sundan Çalışanlara Sert Uyarı

Sıradaki içerik:

Google CEO’sundan Çalışanlara Sert Uyarı

Apple, Çin’de WhatsApp ve Threads Uygulamalarını Kaldırdı

45 okunma — 19 Nisan 2024 15:07
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 66225e79320f9

Apple, Çin Hükümetinin Talebi Üzerine Uygulamaları Mağazadan Kaldırdı

‘Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple, Çin hükümetinin talimatı üzerine WhatsApp ve Threads’i Çin’deki uygulama mağazasından kaldırdı. Çin’in üst düzey internet düzenleyicisi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Apple’dan iki uygulamayı kaldırmasını istedi.

Apple: “Yasalara Uymak Zorundayız”

Apple sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Aynı görüşte olmasak bile faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yasalara uymak zorundayız” ifadesini kullandı. Çin hükümeti, WhatsApp’ı 2017’den beri engellerken, ana şirketi Meta da 2009’dan beri Çin’de engelleniyor. Diğer Batılı medya platformları da Çin’de sansürlenmiş durumda.

Apple ve Çin İlişkisi

Apple için Çin, önemli bir üretim ve tüketici pazarı. CEO Tim Cook geçen ay ülkeyi ziyaret ederek yeni bir mağaza açma ve politika yapıcılarla temas kurma girişiminde bulunmuştu. Bu ziyaret, iPhone satışlarının düşmesinin ardından gerçekleşti. Çinli çip üreticileri, yerel akıllı telefon üreticilerine işlemci tedarik etmek için çip üretim hatları oluşturma planları yapmaktadır.

Amerika’nın Popüler Uygulamalara Yönelik Politikası

Çin’in Apple’ı hedef almasının yaşandığı bir dönemde, ABD’nin Çin’in popüler uygulaması TikTok’u yasaklama tartışmaları devam ediyor. Tasarı, Apple ve Google’ın TikTok’u uygulama mağazalarında dağıtmasını engelleyecek ve ABD web sitelerinin TikTok’u barındırmasını yasaklayacak bir yasa tasarısını içermektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli