Teknoloji Devleri Arasındaki Rekabet Alevleniyor: Apple ve Google Arasındaki Reklam Savaşı

Sıradaki içerik:

Teknoloji Devleri Arasındaki Rekabet Alevleniyor: Apple ve Google Arasındaki Reklam Savaşı

Yünlü Mamutların Tükenme Sebepleri Yeniden Değerlendirildi

24 okunma — 28 Haziran 2024 15:25
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 667eabb45067f

“Cell” Dergisinde Yayımlanan Araştırma Yünlü Mamutların Tükenme Sebeplerini Açıklığa Kavuşturdu

Araştırmanın Detayları ve Sonuçları

Latince adı “mammuthus primigenius” olan yünlü mamutların neslinin tükenme sebeplerinin incelendiği bir araştırma, “Cell” dergisinde yayımlandı. Araştırma, yaklaşık 10 bin yıl önce Vrangel Adası’nda mahsur kalan ve 4 bin yıl önce nesli tükenen yünlü mamutların yok olma sebeplerini ele aldı.

Araştırmanın Bulguları

Yapılan araştırmada, mamutların soyunun tükenmesinin bilinenin aksine “soy içi üremeye bağlı” olmadığı belirtildi. Araştırmacılar, bilgisayar yardımıyla 21 yünlü mamutun genlerini inceleyerek mamutların “soy içi üremeyle çoğaldığını” tespit ettiler. Bu durum, genetik nedenlerle soyunun tükendiği düşüncesini geçersiz kıldı.

Araştırmacıların Değerlendirmesi

Araştırmacılardan Love Dalen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık genetik nedenlerle soylarının tükendiği fikrini reddedebiliriz.” dedi. Dalen ayrıca, “Bulgular, mamutların rastgele bir olayla soyunun tükendiğini ve eğer bu olay yaşanmamış olsaydı mamutların hala hayatta olacağını gösteriyor. Bu olayın ne olduğuna ilişkin hala net bir fikrimiz yok. Ancak yok oluşun aniden gerçekleştiğini düşünüyoruz.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli