OKX’den Tesla Model Y ve 33 milyon TL ödüllü görev etkinliği!

Sıradaki içerik:

OKX’den Tesla Model Y ve 33 milyon TL ödüllü görev etkinliği!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Denizcilik Sektöründe Türkiye’nin Başarıları

35 okunma — 04 Temmuz 2024 10:09
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 66864ab964b36

Kabotaj Kanunu’nun Türk Denizciliği İçin Önemi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin kendi kara sularında egemenliğinin tescillendiği 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun Türk denizciliği için dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Denizcilikte Yapılan Önemli Düzenlemeler

Bakan Uraloğlu, son 22 yılda denizcilik sektörünün gelişmesi için yapılan yasal düzenlemelerin yanı sıra denetimlerin artırıldığını, denizlere anlık izleme sistemleri kurulduğunu ve tersaneciliğin geliştirildiğini belirtti.

Türk Denizciliğinin Uluslararası Prestiji

Türk bayrağının dünyanın en prestijli bayrakları arasında yer aldığını söyleyen Uraloğlu, denizcilerin yüklerini paylaşmak için ÖTV’siz yakıt uygulamasının hayata geçirildiğini, 2004’ten itibaren de çeşitli gemilere vergi indirimleri sağlandığını dile getirdi.

Liman ve Boğaz Geçiş Ücretlerindeki Gelişmeler

Bakan Uraloğlu, Türk limanlarının dünya genelinde ilk 100 içinde yer aldığını, Türk Boğazları’ndan geçen gemilere uygulanan ücretlerde yapılan düzenlemelerle devlet hazinesine döviz girişinin artırıldığını açıkladı.

Yeşil Denizcilik ve Sürdürülebilirlik

Uraloğlu, “Temiz Denizlerde Güvenli, Emniyetli ve Sürdürülebilir Denizcilik” sloganıyla yeşil denizcilik için çalışmalar yapıldığını, liman tesislerinde çevre dostu teknolojiye geçişin desteklendiğini ve denizcilik sektöründe dekarbonizasyonun desteklendiğini aktardı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli