Ankara Asfalt Firmaları Arasında Bir Adım Önde

Sıradaki içerik:

Ankara Asfalt Firmaları Arasında Bir Adım Önde

Türkiye’nin Yazılımcı Sayısı Hızla Artıyor

90 okunma — 11 Mart 2024 10:02
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65eeac81ec2fe

Yazılımcı Sayısı Hızla Artıyor

Türkiye, ileri teknoloji alanlarında ihtiyaç duyduğu insan kaynağını artırmak ve küresel rekabet gücünü yükseltmek için projeler uygulamaya koydu. Bu doğrultuda sağlanan eğitimler ve yetenek transferleri sayesinde yazılımcı sayısı hızla artıyor.

Yazılım Ekosistemi Büyüyor

Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’de 245 bin aktif yazılım geliştirici ve 40 bin “freelancer” yazılımcı olduğu tahmin ediliyor. Toplam yazılımcı sayısının son dönemde eklenenlerle birlikte 300 bine yaklaştığı öngörülüyor. Yazılımcı ihtiyacını karşılamak için çeşitli projeler devreye alınıyor.

Sanayinin Geliştirilmesi Programı ile Yol Haritası Çiziliyor

Türkiye’nin yazılımcı ihtiyacını karşılamak için “Sanayinin Geliştirilmesi, Üretim ve Yatırımların Desteklenmesi Programı” yol haritası olarak belirlendi. Bu programla yetenek transferinden envanter oluşturmaya kadar çeşitli projelere odaklanılarak yazılım ekosistemi destekleniyor.

Üniversite-Sektör İşbirliğiyle Yazılımcı Yetiştiriliyor

Üniversite-özel sektör işbirliğiyle “Sektör Kampüste” ve “Yapay Zeka Uzmanlık” programları uygulanıyor. Bu programlarla öğrenciler sektörden uzmanlarla bir araya gelerek iş hayatına hazırlanıyor. 2022-2023 bahar döneminde 20 üniversite ve firmanın katılımıyla başlayan programla 1500’den fazla öğrenci eğitim aldı.

Türkiye Açık Kaynak Platformu ile Yazılım Geliştiriliyor

Türkiye Açık Kaynak Platformu, ihraç edilebilir açık kaynak yazılım ürünleri geliştirerek yazılım maliyetlerini azaltmayı hedefliyor. Ayrıca, siber güvenlik alanında da milli çözümlere dayalı projeler uygulanıyor.

Rusların Yetenek Transferi ile Yazılımcı Ordusu Büyüyor

Ülkede yazılımcı sayısını artırmak amacıyla Rus uyruklu kişiler başta olmak üzere yabancıların da Türkiye’ye transferi sağlanıyor. Bu kapsamda 1702 başvuru alınmış, en fazla başvuru yazılım tasarımcısı, yazılım geliştirici ve yazılım test edicisi pozisyonları için yapılmıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli