İstanbul Havalimanı’nda Rekor Yolcu Trafiği!

Sıradaki içerik:

İstanbul Havalimanı’nda Rekor Yolcu Trafiği!

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A Uzaya Fırlatılmaya Hazırlanıyor

28 okunma — 02 Temmuz 2024 10:11
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6683a80d9f064

Türksat 6A’nın Uzaya Fırlatılması

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nde uzaya fırlatılacağı günü bekliyor. Uydu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla Mürted Hava Meydanı’nda düzenlenen bir törenle ABD’ye uğurlandı.

Uydu Özellikleri ve Kapsama Alanı

Türksat 6A, Ankara’daki TUSAŞ’taki USET’te Türk mühendisleri tarafından yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranıyla üretildi. 7,5 kilovat güce sahip olan ve 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesine konumlanacak. Uydu ile Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeler Türksat’ın kapsama alanına girecek ve bu sayede ulaşılabilir nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak.

Uydunun Etkileri ve Hedefler

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının önemli ölçüde artması hedefleniyor. Türkiye’nin, Türksat 6A tecrübesinin ardından uydu ihracatçısı konumuna yükselmesi de planlar arasında yer alıyor. Bu başarı Türkiye’yi uydu teknolojisi alanında önemli bir oyuncu haline getirecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli