Gazeteci ve Yazar Uğur Ekinci Kimdir? Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Gazeteci ve Yazar Uğur Ekinci Kimdir? Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Soruları Yanıtladı

90 okunma — 28 Ocak 2024 18:17
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65b67017acb40 HPqIzS

Uzayda Olmak Tarif Edilemez Bir Duygu

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Samsun Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleriyle gerçekleştirdiği canlı yayında merak edilen soruları yanıtladı. “Uzayda olmak nasıl bir duygu?” sorusuna Gezeravcı, “Ay yıldızlı bayrağımızı uzayda taşımak şerefine nail olmak, tarif ötesi bir duygu. Sizlerin de benim his ve düşüncelerime paydaş olduğunuzu bilmek, deneyimlerimi daha da değerli hale getiriyor” cevabını verdi. Gezeravcı, Türkiye’nin ilk astronotu olmanın kendisini gururlandırdığını ve gelecek nesillerin hayallerini uzayın derinliklerine taşıyabilmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

ISS İstasyonu Dünya İçin Bir Anıt Niteliği Taşıyor

ISS ile ilgili olarak Gezeravcı, istasyonun düşük yer çekimi ortamında bilimsel deneylere imkan verdiğini ve aynı zamanda insan yapımı bir uydu gibi dünyayı gözlemlediğini açıkladı. 74 metreye 110 metrelik ölçüleriyle ISS, insanlığın barışçıl ve iş birliği içinde geleceğini şekillendirdiği bir anıt niteliği taşıyor. Ağırlığı yaklaşık 420 ton olan ISS, bugüne kadar uzayda inşa edilmiş en büyük yapıdır. Devletler burada bilimsel çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Uzaya Uyum Sağlamak İçin Yoğun Eğitimler Aldık

Gezeravcı, ISS’e uyum sağlamak için fizyolojik gereklilikleri karşılamaya yönelik eğitimler aldıklarını ve fırlatma ve acil durum senaryolarına yönelik eğitimler tamamladıklarını belirtti. Ayrıca, görevlerinin sonunda karşılaşabilecekleri acil durum senaryolarını çalıştıklarını ve hayatta kalma eğitimleri aldıklarını ifade etti.

Yer Çekimsiz Ortamda Özgürlüğü Hissediyorum

Yer çekimsiz ortamda “bir konumda sabit şekilde durabilme”nin zor olduğunu ancak “havada uçarcasına hareket ederken kendisini çok rahat hissettiğini” vurgulayan Gezeravcı, “Çelik kanatlarım olmaksızın, bir kuş gibi gerçekten serbest ve özgür hissediyorum” dedi.

ISS’de Yapılan Deneyler Dünya İçin Büyük Öneme Sahip

Gezeravcı, ISS’de yapılan deneylerin malz

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli