Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne Göre Son 7 Yılın En Büyük Güneş Patlaması Gerçekleşti

Sıradaki içerik:

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne Göre Son 7 Yılın En Büyük Güneş Patlaması Gerçekleşti

Türkiye’de Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

14 okunma — 15 Mayıs 2024 20:21
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6644ef0e665dd

Bakan Işıkhan Ara Zam Yapılmayacağını Açıkladı

Türkiye’de hemen hemen her kesimin alacağı maaş zammının belirlenmesinde önemli bir etken olan asgari ücret zammı için yükselen enflasyon nedeniyle beklenti oluştu. Asgari ücret için ara zam yapılmayacağını açıklayan Bakan Işıkhan, bir kez daha kapıyı kapattı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emekli Maaşları Temmuzda Zam Görecek

Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Işıkhan asgari ücrete zam olmayacağını söylerken emekli maaşları için temmuzu işaret etti. “Aralık ayındaki düşüncemiz neyse aynı şekilde devam ediyor. Enflasyonla ilgili verilerimiz oldukça güzel geliyor. Hiçbir ara zam gündemimizde yok” ifadesini kullandı.

Asgari Ücret Eriyecek

Asgari ücretin yıl ortasında en az yüzde 25.4 oranında eriyeceğini ortaya koyuyor. Asgari ücrete yıl ortasında zam yapılmaması halinde 2024 sonunda asgari ücretin alım gücü yarı yarıya erimiş olacak.

En Az 21.320 TL Olmalı

Enflasyon beklentilerine göre 17 bin 2 lira olan asgari ücretin, haziran sonunda 13 bin 558 liraya düşeceği tahmin ediliyor. İlk 6 aylık enflasyon kaybının telafi edilebilmesi için asgari ücretin 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere en az 21 bin 320 liraya çıkarılması gerekiyor. Zam yapılmaması halinde ise asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş alanlarla birlikte en az 10 milyon çalışan, açlıkla karşı karşıya kalacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli