Uzay Diplomasisi ve Türkiye’nin Uzay Potansiyeli

Sıradaki içerik:

Uzay Diplomasisi ve Türkiye’nin Uzay Potansiyeli

Türkiye ve AB Arasındaki Gümrük Birliği İlişkileri Güçleniyor

25 okunma — 02 Haziran 2024 20:19
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 665ca9946858c

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AB ile Gümrük Birliği İlişkilerini Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Brüksel Temsilciliği’nde AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’le gerçekleştirdiği toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Gümrük Birliğinin Genişletilmesi En Büyük Hedef

Bolat, AB ile Gümrük Birliği ilişkilerinin her iki tarafın yararına olacak şekilde genişletilmesi ve güncellenmesinin en büyük hedefleri olduğunu belirterek, bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Üst Düzey Ticari Diyalog 8 Temmuz’da Başlıyor

Bakan Bolat, Dombrovskis’in Türkiye ile üst düzey ticari diyalog kurmayı önermesiyle yapılan daveti memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, 8 Temmuz’da Brüksel’de gerçekleştirilecek toplantıya katılacaklarını duyurdu.

AB ve Türkiye Arasındaki Ticaret İlişkileri

Türkiye, AB’nin 5. Büyük Ticaret Ortağı Konumunda

Bolat, Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 40’ını AB ile gerçekleştirdiğini ve AB’nin 5. büyük ticaret ortağı konumunda olduğunu belirtti. İki taraf arasındaki ticaretin karşılıklı ihtiyaca dayandığını vurguladı.

AB ve Türkiye Arasında Yüksek Değer Zinciri Entegrasyonu

Dombrovskis, Gümrük Birliği’nin Türk şirketlerini Avrupa tedarik zincirlerine entegre ettiğini belirterek, ticaretin dengeli olduğunu ve yüksek değer zinciri entegrasyonunun bunu desteklediğini ifade etti.

2023 Yılında Ticarette Yeni Rekor

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Türkiye ile AB arasındaki ticaretin 2023 yılında 206 milyar avroyu aşarak yeni bir rekora ulaştığını ve Türkiye’nin AB’nin beşinci en büyük ticaret ortağı haline geldiğini dile getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli