8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başarıyla Tamamlandı

Sıradaki içerik:

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başarıyla Tamamlandı

Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan Enerji Diplomasisi İle Türkmen Gazını Taşımayı Planlıyor

61 okunma — 20 Mart 2024 20:07
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65fb17e7894bf

Türkmen Gazı İçin Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan Arasında İşbirliği

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Avrupa’nın doğal gazda darboğaz yaşamasıyla gündeme gelen Türkmen gazı için Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında enerji diplomasisi yoğunlaşıyor.

Türkiye’ye 2 Milyar Metreküpe Kadar Türkmen Gazı Taşınabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’ye ilk etapta 2 milyar metreküpe kadar Türkmen gazının taşınabileceğini ifade etti. Türkmen gazının Türkiye’ye ulaşması için farklı seçenekler üzerinde duruluyor; swap yoluyla İran üzerinden, İran ve Azerbaycan üzerinden yine swap yoluyla ya da Hazar geçişli bir boru hattıyla.

Türkmen Gazı Türk Dünyası İçin Büyük Önem Taşıyor

Türkmenistan’ın doğal gaz rezervi dünya genelinde 4. sırada bulunuyor. Türkmen gazını Türkiye’ye getirme çalışmaları için altyapı çalışmalarının yanı sıra somut adımlar atılması gerektiği belirtiliyor. Türkmen gazının Türk dünyası için de büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

Türkmenistan’ın Gaz İhraç Kapasitesi Artıyor

Türkmenistan, doğal gaz üretimini her geçen gün artırarak 2023 yılında 80,6 milyar metreküpe ulaştı. Ülkenin yıllık doğal gaz üretimini 2050’ye kadar 110 milyar metreküpe çıkarması hedefleniyor. Türkmen gazının önemli bir kısmı Çin’e ihraç ediliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli