Barış Alper Yılmaz: Genç Yetenek Galatasaray’ı Sırtladı

Sıradaki içerik:

Barış Alper Yılmaz: Genç Yetenek Galatasaray’ı Sırtladı

Türkiye, Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Son Sırada

55 okunma — 04 Mart 2024 06:00
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e54b84f0d0b

Türkiye’de Gelir Dağılımı ve Sağlıklı Beslenme

Avrupa’da en az kazanan ve gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkelerden biri olan Türkiye, sağlıklı beslenme konusunda da Avrupa’da son sırada yer alıyor. Ülkemizde her 10 kişiden 4’ünün, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek finansal gücü bulunmuyor.

Avrupa Ülkeleri Arasındaki Durum

Avrupa Birliği’nin (AB) resmi istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, 27 üyeli AB ülkelerinde betvole 2 günde bir et, tavuk veya balık tüketemeyenlerin oranı 2022’de yüzde 8.3 oldu. Avrupalıların yüzde 91.7’si iki günde bir et, tavuk, balık tüketmekte zorlanmıyor. En yüksek oranlar yüzde 22.1 ile Romanya ve yüzde 21.6 ile Bulgaristan’da görüldü. En az zorlanan ülkeler ise yüzde 1.4 ile İrlanda ve yüzde 1.5 ile Güney Kıbrıs Rum betvole giriş Kesimi oldu.

Türkiye’nin Durumu

Eurostat’ın Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) aldığı verilere göre Türkiye, aynı araştırmada AB ortalamasını 5’e katladı. Türkiye’de iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayanların oranı yüzde 41.5 oldu. Türkiye, ikinci sıradaki Romanya’yı neredeyse ikiye katladı. 2023’te de yüzde 39.2’si bu masrafı karşılayamadığını belirtti.

Genel Ekonomik Durum

TÜİK verilerine göre bet vole hanelerin yüzde 58.8’i evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını, yüzde 31.8’i beklenmedik harcamaları, yüzde 19.5’i evin ısınma ihtiyacını, yüzde 64.2’si eskimiş mobilyaların yenilenmesini ekonomik olarak karşılayamadığını ifade etti. Göreli yoksulluk oranı ise geçen yıl yüzde 13.9 olarak açıklandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli