Türkiye Uzay Ajansı, Ülkenin İlk Astronotunun Dönüşünü Canlı Yayınladı

Sıradaki içerik:

Türkiye Uzay Ajansı, Ülkenin İlk Astronotunun Dönüşünü Canlı Yayınladı

TÜBİTAK Destekli Kayseri Bilim Merkezi, Uzay Misyonuyla Ziyaretçi Sayısını Artırıyor

32 okunma — 09 Şubat 2024 15:11
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65c6168974229

Kayseri Bilim Merkezi’nde 150 Sergi ve 6 Atölye Ziyaretçilere Bilimi Sevdirmek İçin Eğitim Veriyor

TÜBİTAK destekli olan Kayseri Bilim Merkezi, 6 atölyede 8 farklı bilimsel tema altında 150 sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Merkez, bilimi sevdirmek ve teknoloji alanında farkındalığı artırmak amacıyla farklı temalarda eğitimler sunmaktadır. Özellikle Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu kapsamında Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu, merkeze olan ilgiyi artırmıştır. Sabahın erken saatlerinde aileleriyle birlikte merkeze gelen çocuklar, etkinliklere katılarak bilimi deneyimlemektedir.

Kayseri Bilim Merkezi Sorumlusu: Alper Gezeravcı, Uzay Farkındalığının Oluşmasına Katkı Sağladı

Kayseri Bilim Merkezi Sorumlusu Şenay Kırkar, Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı sayesinde uzay farkındalığının arttığını belirtmiştir. Kırkar, “Alper Gezeravcı, örnek aldıkları bir kişidir” diyerek, ziyaretçi sayısının artmasından memnuniyet duyduklarını ifade etmiştir. Kırkar ayrıca, “Merkezimizdeki ziyaretçi talepleri doğrultusunda aile katılımı, akşam ve hafta sonu uzay misyonu temasında etkinliklerimizi artırdık. Sadece Ocak ayında 4 bin öğrenci ağırladık ve bu sayının 1000’i 18-19 Ocak uzay faaliyetlerine katılan öğrencilerden oluşmaktadır” şeklinde konuşmuştur.

Astronot Alper Gezeravcı’nın Uzay Misyonu Çocuklarda Uzay Farkındalığını Artırmaktadır

Kayseri Bilim Merkezi’nde ziyaretçi sayısının artmasının yanı sıra çocukların ilgisi de artmaktadır. Matematik öğretmeni Ayşegül Dirgen, çocukların Alper Gezeravcı’yı gördükten sonra daha çok bilim merkezlerine gelmek istediğini belirtmiştir. 9 yaşındaki Zeynep Gökçe Camuzcu da bilim merkezindeki atölyelere katıldığını ve burada birçok şey öğrendiğini ifade etmiştir. Ayrıca, Alper Gezeravcı’nın uzay misyonunun kendi bilime olan ilgisini artırdığını söylemiştir.

Kayseri Bilim Merkezi, Bilim ve Teknolojiye Katkıda Bulunmayı Amaçlamaktadır

Kayseri Bilim Merkezi’nin amacı bilim ve teknolojiye katkıda bulunmaktır. Ziyaretçi sayısındaki artıştan memnuniyet duyan Şenay Kırkar, “Alper Gezeravcı’nın uzay misyonu sayesinde etkinliklerimiz ve ziyaretçi sayımız arttı. Alper Gezeravcı, çocuklar için bir örnek kişidir. Uzay misyonuyla ilgili kısa videoların izlendiği gökevi ve astronomlarımızın soru-cevap şeklinde öğrencilere eğitim verdiği atölyelerimizdeki ilgi daha da artmıştır” demiştir. 10 yaşındaki Recep Sencer Cem ise Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuyla astronot ve rokete olan ilgisinin arttığını belirtmiştir. Cem, gezegenleri merak ettiğini ve bilim merkezine devamlı gelmek istediğini ifade etmiştir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli