Emekliler İçin Türkiye, Yaşanamayacak Ülkeler Arasında

Sıradaki içerik:

Emekliler İçin Türkiye, Yaşanamayacak Ülkeler Arasında

TÜBİTAK Destekli “Çok Düşük Frekans (VLF) Yakın Uzay Gözlemleri” Projesi

73 okunma — 04 Mart 2024 10:03
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e5723d13190

Prof. Dr. Umran Savaş İnan’ın Yakın Uzay Çalışmaları

TÜBİTAK’ın “KUTUP-1001” çağrısı kapsamında desteklenen projeler arasında yer alan “Çok Düşük Frekans (VLF) Yakın Uzay Gözlemleri” çalışması, Koç Üniversitesi’nde bilim insanı Prof. Dr. Umran Savaş İnan liderliğinde yürütülüyor. İnan, yakın uzayın atmosferin devamındaki İyonosfer ve Manyetosfer katmanlarını kapsadığını belirterek, Dünya çevresindeki uyduların bu bölgede yer aldığını ve burada yaşanan fiziksel olayların önemine dikkat çekiyor.

Elektromanyetik Alanın Önemi

Prof. Dr. İnan, son yıllarda yakın uzayın öneminin arttığını vurgulayarak, Elon Musk’un STARLINK sistemi gibi binlerce uyduyla yakın uzayın yoğun bir şekilde kullanıldığını açıklıyor. Bu uydulardaki elektronik cihazların sürekli radyasyona maruz kalması, kullanım ömürlerini kısaltıyor.

Antarktika’daki Gözlemler

İnan, elektromanyetik alanın taşıdığı sinyallerin yerlerin özelliklerini yansıttığını belirterek, Antarktika’da yapılan gözlemlerin çok önemli olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin Antarktika Araştırma Kampı’nda yapılacak gözlemlerle elektromanyetik olayların uzamsal dağılımının anlaşılacağını söylüyor.

Gelecek Planlar ve Katkılar

Prof. Dr. İnan, gelecek yıl için detaylı planlar yapıldığını ve elektromanyetik alanların radyasyon seviyelerini belirleyerek uyduların kullanım ömürlerini uzatmanın hedeflendiğini açıklıyor. Bu çalışmaların, uyduların daha verimli tasarlanmasına ve sektörün ekonomik baskısının azaltılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli