Bakan Bolat: Türkiye ve İngiltere Arasındaki Ticaret İlişkileri Güçleniyor

Sıradaki içerik:

Bakan Bolat: Türkiye ve İngiltere Arasındaki Ticaret İlişkileri Güçleniyor

Teknoloji Sektöründe İşten Çıkarmalar: Yapay Zeka Etkisi

104 okunma — 17 Mart 2024 10:03
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65f695bf91f1f

Yapay Zeka Gelişmeleri ve İşten Çıkarmalar

Yapay zeka çalışmaları hayatın her alanında etki alanını genişleterek büyümeye devam ediyor. Özellikle video, grafik ve görsel içeriklerle öne çıkan beceriler, birçok sektörün etkilenmeye başlayacağına dair tartışmaları artırıyor. Bu durum, teknoloji alanındaki işten çıkarmalara da yansıyor.

İşten Çıkarmaların Durumu

Koronavirüs salgınından bu yana teknoloji sektöründe işten çıkarmalar azalarak da olsa devam ediyor. 2023 yılında toplam işten çıkarmalar 263 bin kişiye ulaşırken, 2024 yılının ilk 2 ayında 191 teknoloji şirketi 49 bin 736 kişiyi işten çıkardı. İşten çıkarmaların yüzde 61 azaldığı belirtilse de sektörel bazda incelendiğinde en fazla perakende sektöründe işten çıkarmaların yaşandığı görülüyor.

Yapay Zekanın Etkisi

Yapay zeka, teknoloji şirketlerindeki işten çıkarmaların arkasındaki önemli unsurlardan biri haline geldi. Geliştirdikleri teknolojiler sayesinde şirketler personel azaltma yoluna gidiyor. Ancak yapay zekanın işten çıkarmalardaki rolü sadece bir parça olarak değerlendirilmeli; pandemi ve ekonomik sorunlar gibi diğer etmenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Gelecekte Yapay Zeka

Teknoloji yazarı Ahmet Usta, yapay zekanın gelecekte meslekler üzerindeki etkisinin artacağını vurguluyor. İnsanların yapay zekaya yön verebileceği pozisyonlar olacağını belirten Usta, yapay zeka uzmanlığının dünyanın en kıt ve en değerli iş alanı haline geldiğini ifade ediyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli