Endonezya’nın Sulawesi Adasında 51.200 Yıl Öncesine Ait Mağara Resmi Keşfedildi

Sıradaki içerik:

Endonezya’nın Sulawesi Adasında 51.200 Yıl Öncesine Ait Mağara Resmi Keşfedildi

TCMB, Haziran Ayı Fiyat Gelişmelerini Değerlendirdi

16 okunma — 04 Temmuz 2024 20:19
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6686d9adc5980

Enflasyonda Yıllık Bazda İlk Düşüş

TÜİK, haziran ayında enflasyonun aylık bazda %1,64, yıllık bazda ise %71,60 arttığını açıkladı. Yıllık bazda enflasyonda 8 ay sonra ilk düşüş kaydedildi. Üretici enflasyonunda ise aylık %1,38, 6 aylık %19,49 ve yıllık bazda %50,09 artış görüldü.

Ulaştırmada Bayram Etkisi

TCMB’nin değerlendirmesine göre, haziran ayında kira ve lokanta-otel alt gruplarında fiyat artışları zayıflarken, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinde güçlendi. Ulaştırma hizmetlerinde fiyat artışı %4,53 olarak gerçekleşti.

Otomobil Kampanyalarının Etkisi

Dayanıklı malların fiyatlarında döviz kuru ve iç talep gelişmeleri ile otomobildeki indirim kampanyalarının etkisiyle uzun bir aradan sonra ilk defa düşüş oldu. Otomobil haricindeki elektrikli ve elektriksiz ev aletlerinde fiyatlar geriledi.

Taze Meyve Sebze Fiyatlarındaki Artış

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatlar %1,78 artarken, taze meyve sebze fiyatlarında belirgin bir artış gözlendi. İşlenmemiş gıda grubunda kırmızı et fiyatları düşerken, işlenmiş gıdada ise ekmek-tahıllar kaleminde fiyat artışı gözlendi.

ÜFE’de Enerji Fiyatlarına Dikkat

Yurt içi üretici fiyatlarına ilişkin yapılan değerlendirmede enerji fiyatlarındaki %2,22’lik artış vurgulandı. Kömür ve linyit, içecekler, su ve suyun arıtılması ve damıtılması gibi alt gruplarda fiyat artışları yaşandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli