Semerkand2, Orta Emek Sistemiyle 21 Haziran’da Yeniden Sahada!

Sıradaki içerik:

Semerkand2, Orta Emek Sistemiyle 21 Haziran’da Yeniden Sahada!

Reklam Kurulu, Yanıltıcı Reklamlara Karşı Kararlı!

31 okunma — 23 Mayıs 2024 20:31
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 664f7d6258412

16 Mayıs 2024 Tarihli Toplantıda Alınan Kararlar

Reklam Kurulu’nun 16 Mayıs 2024 tarihli toplantısında, 345 sayılı karar ile 119 adet dosyadan 110’unun mevzuata aykırı bulunması sonucunda; tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı reklamlar ile haksız ticari uygulamalara karşı **durdurma cezası** ve toplam **13 milyon 744 bin 459 lira idari para cezası** uygulanmasına karar verildi.

İnceleme ve Durdurma Kararları

Geleneksel ve dijital mecralarda yapılan incelemelerde, sağlık reklamlarından sosyal medya etkileyicilerinin reklamlarına, gıda takviyesi tanıtımlarından indirimli satışlara kadar birçok alanda reklamlar incelendi. Sürekli indirim algısı yaratan reklamlar durduruldu.

Örnek Durdurma Kararı

Örneğin, indirimli satışlara ilişkin yapılan denetimlerde, bir firmanın kampanya ilanlarında **”sezon indirimi”** başlığı altında sürekli değişen ürünlerle yapılan kampanyaların tüketiciyi yanıltıcı olabileceği ve sürekli indirim algısı yaratabileceği gerekçesiyle söz konusu reklamlar durduruldu.

Anne Tarifi İfadesine Ceza

Hızlı tüketim ürünlerinin tanıtımlarında **”anneler tarafından hazırlanan ürünlere eş değer olduğu”** vurgusu yapan ifadelerin kullanımının mevzuata aykırı olduğuna karar verildi. Bu tarz ifadelerin hassas tüketici grubu olan çocukları yanıltabileceği değerlendirilerek **durdurma cezası** uygulandı.

Yılın İlk Beş Ayında Alınan Toplam Cezalar

Reklam Kurulu, yılın ilk beş ayında toplam 756 dosyayı değerlendirdi. Bu dosyalardan 664’ü haksız reklam ve uygulamalar olarak belirlenerek **durdurma cezası** ile birlikte toplam **107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası** uygulandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli