Ortadoğu Teknik Üniversitesi Müzesi

Sıradaki içerik:

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Müzesi

Otomatik Dolum Makinesi Hangi İşletmelerde Tercih Edilir?

83 okunma — 27 Aralık 2023 17:31
avatar

Basin Bulteni

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

DOLUM MAK 6

Dolum makinası işletmelerde ve fabrikalarda sıklıkla karşımıza çıkan sistemlerdendir. Bilindiği gibi markete gittiğimiz zaman cam veya diğer şişeler içerisinde yer alan ürünlere hepimiz denk gelmişizdir. İlaçlar, sıvı deterjanlar, parfüm, kolonya veya sıvı içecekler bu sistemler sayesinde doldurulur ve satışa hazır hâle getirilirler. Otomatik dolum sistemleri de bu ürünlerin üretildiği işletmelerde tercih edilirler. Sizlerde işletmenizi verimli bir hâle getirebilmek ve ürünlerini el değmeden hızlı veya otomatik bir şekilde şişelere koyabilmek istiyorsanız muhakkak dolum sistemlerini fabrikanıza entegre etmelisiniz.

Otomatik Dolum Makineleri Fiyatları

Dolum makinesi kullanmanın işletmelere sağlayacağı birçok getiri ve avantaj bulunur. Yazımızın devamında işletmenizde neden bu sistemlere yer vermeniz gerektiğini ve dolum makinelerinin avantajlarını sayacağız.

 • Hızlı Dolum Yapabilir: Bilindiği gibi üretim farklı proseslerden ve aşamalardan meydana gelir. Örneğin ham maddenin toplanmasından, işlenmesine ve hatta kutulara veya şişelere koyulup ambalajlanmasına kadar geçen sürece üretim ismi verilir. Paketleme veya sıvı doldurma işlemleri ise üretimin önemli parçasıdır. Bu süreçler genellikle üretim sürelerinin büyük bir bölümünü kapsar ve üretici açısından önemlidir. Hızlı dolum yapabilmek üretimin hızlı olması anlamını taşır ki bu da verimliliğinizin artması demektir.
 • Hassas Dolum Yapabilir: İşletmeler satışa sundukları ürünlerin ağırlıklarını net bir şekilde ambalajlara yazarlar. Yine işletmeciler dolum işlemlerini yaparlarken olabildiğince hassas olmalıdırlar. Bu durumda şişelere ne çok fazla sıvı enjekte edilerek firma zarara uğratılmalıdır ne de az sıvı miktarı enjekte edilerek müşterinin hakkı yenmelidir. Bu ikisi arasında hassas bir dolum olmalıdır.
 • Bir Zaman Biriminde Birden Fazla Üretim Fırsatı: Üretimin hızlı olması gerektiğinden ve maliyetlerin öneminden bahsettik. Bir dolum ünitesi birden fazla başlık yardımıyla örneğin bir saniye içerisinde birden fazla şişenin doldurulmasını sağlayabilir. Bu durum zaman tasarrufu yapmanıza ve verimliliğinizi artırmaya yönelik önemli bir hamledir.
 • Daha Az Hata Yaparlar: Üretimde makinelerin ve otomatik sistemlerin kullanılmasının amaçlarından birisi de insanlara kıyasla üretimde daha az hata yapmalarıdır. Otomatik dolum üniteleri el yöntemiyle yapılan doldurma işlemlerine göre daha az hata yaparlar. Tüm bunlara rağmen makinelerde de arızalar meydana gelebilir ve üretim aksayabilir.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda dolum ünitelerinin ne kadar avantajlı olduğunu görebilirsiniz.

Otomatik Dolum Makinesi Seçimi ve Kullanımı

Dolum makineleri imal edilirken birden fazla çeşit olmasına özen gösterilir. Bu sistemler tek başlıklı veya üretim hızının yüksek olması gerektiği yerlerde çok başlıklı şekillerde üretilebilirler. Tek başlıklı sistemler bir anda tek bir işlemi yapabilirken çok başlıklı dolum sistemleri bir saniyede birden fazla şişenin dolmasına müsaade ederler. Tüm bu hususların yanı sıra enjekte edilecek sıvının fiziksel özellikleriyle dolum hızları, konveyör bantların hareket hızları da önemli bir rol teşkil ederler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli