Markanızı Dijital Dünyada Tanıtmanın Güçlü Yolu

Sıradaki içerik:

Markanızı Dijital Dünyada Tanıtmanın Güçlü Yolu

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Müzesi

119 okunma — 27 Aralık 2023 11:20
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 658bde5875b38 mzqaJj

Türkiye’nin İlk Teknik Okulu Olan ODTÜ’nün Müzesi

Türkiye’nin ilk teknik okulu olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesi içinde bulunan Bilim ve Teknoloji Müzesi, bahçesinde 8 uçak ve 1 buharlı lokomotif barındırıyor, hangarında eşsiz klasik araçlar sergileniyor.

Mimari Tasarımı ve Ücretsiz Ziyaret

Üniversite bünyesinde 2003 yılında Ankara’daki merkez kampüsünde hizmete giren müzenin ilginç bir mimarisi bulunuyor. Ana salonu silo görüntüsünde inşa edilen müze, dairesel ve endüstriyel bir tasarıma sahip. Büyük Silo, Hangar, Açık Hava Merkezi ve Uygulamalı Bilim Merkezi’nden oluşan yapı ücretsiz olarak hizmet veriyor ve aylık üç bin civarında kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Tarihten Bugüne Bilim ve Teknoloji Serüveni

Müzenin içinde insanlığın bilim ve teknoloji alanındaki gelişimine ilişkin eserler yer alıyor. M.Ö. 9000’den başlayan bir tarihi dizilimle, bugüne kadar üretilen birçok teknoloji ürünü bir arada bulabilmek mümkün. Müzenin bahçesinde 8 uçak, 1 buharlı lokomotif sergilenirken, en çok ilgi çeken bölüm klasik arabaların sergilendiği hangar. Burada ‘Devrim’ aracının replikası bulunurken, diğerleri orijinal toplam 24 klasik otomobil, motosikletler ve traktörü de görebilmek mümkün.

İlginç Detaylar ve Sergilenen Eserler

Bilim ve Teknoloji Müzesi, “Bilime Dokunun” teması ile kurulmuş olan müzede tavanda asılı bir helikopterle bir planör yer alırken, zeminde ise ilk elektrikli süpürgeleri, ütüler, telefonlar, daktilolar gibi binlerce eser bulunuyor. Müzenin tarih bölümünde önemli bölümü orijinal arkeolojik kalıntılar yanında Hitit, Roma, Bizans, Osmanlı, Selçuklu gibi dönemlere ait sergiler de yer alır. Eski cumhurbaşkanları ve başbakanlara ait daktilolar, kalemler gibi eşyaların da sergilendiği müze, bağışlarla zenginleştirilmiş durumda.

Mesleklerin Gelişimi ve Tarih Boyunca Teknoloji

Müzede doktor, diş hekimi gibi mesleklerin gelişimini oluşturulan muayenehanelerle görebilmek mümkün. Ayrıca kömürlü sinema makinesinden ilk oyun konsollarına ve ilk bilgisayarlara kadar birçok eser bir arada ve farklı modellerle yer alıyor. Müzede Cezeri gibi bilim insanlarının el yazması eserlerinin replikaları yanında tedavülden kaldırılmış Türk Liraları da sergileniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli