Yenmak, Yeşilay Haftası’nın Anlam ve Önemini Vurguluyor

Sıradaki içerik:

Yenmak, Yeşilay Haftası’nın Anlam ve Önemini Vurguluyor

ODTÜ’de Doğa ve Teknoloji Buluştu: Öğrenciler için Mobil Uygulama Projeleri

70 okunma — 12 Mart 2024 10:03
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65effe3308ba9

Doğa ile Teknolojinin Buluşması: Projenin Başlangıcı

Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve ODTÜ işbirliğinde gerçekleştirilen proje, 12 Ekim 2023’te üniversite doğasının öğrencilere anlatıldığı sunum ve ODTÜ kampüsünde yapılan doğa yürüyüşü ile başladı. Proje kapsamında Endüstriyel Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencileri, kampüs doğasıyla ilgili mobil uygulamalar geliştirerek farkındalık oluşturmayı hedefledi.

Projenin Detayları ve Amaçları

Proje, ODTÜ kampüsündeki bitki ve hayvan çeşitliliğinin öğrencilere ve ziyaretçilere daha iyi anlatılması, doğa eğitimi verilmesi ve doğayla etkileşimin artırılması üzerine odaklandı. Toplamda 21 uygulamanın jüriye sunulmasıyla tamamlanan proje, öğrencilerin farklı tasarımlar ortaya koymasına imkan tanıdı.

Öğrencilerin Projeye Katkıları

DKM Kıdemli Doğa Eğitimi Uzmanı Tuğba Can, proje kapsamında öğrencilere kampüsteki ekosistemler hakkında bilgi verildiğini ve öğrencilerin farklı alanlarda uygulamalar geliştirdiğini belirtti. Öğrenciler, bitki türlerinden yoga ve farkındalık çalışmalarına kadar çeşitli konuları ele alarak ODTÜ’nün doğasını korumayı amaçladı.

Projenin Geleceği ve Yayılması

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahar Şener-Pedgley, projenin diğer üniversitelere yayılması fikrini desteklediklerini belirterek, doğa bilinci ve sevgisini artırmayı hedefleyen bu tür projelerin önemine vurgu yaptı.

Uygulamalar ve Katkıları

Proje kapsamında geliştirilen uygulamalardan biri olan “Wanderer’s Journal”, ODTÜ’nün biyoçeşitliliğini çocuklara öğretmeyi amaçlarken, “naturabitra” uygulamasıyla ise gelenek ve doğayı bir araya getirerek insanlara doğayı tanıtmayı hedefledi. Diğer bir uygulama olan “Bio Wander”, kullanıcıların doğayla etkileşimini artırmayı amaçlayan bir navigasyon sistemi sundu ve kullanıcıları doğaya daha fazla maruz bırakmayı amaçladı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli