SAP Müşteri Deneyimi Zirvesi’nde, yapay zeka çağında akıllı çözümler paylaşıldı

Sıradaki içerik:

SAP Müşteri Deneyimi Zirvesi’nde, yapay zeka çağında akıllı çözümler paylaşıldı

NOAA ve ABD Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi’nden Şiddetli Jeomanyetik Fırtına Uyarısı

29 okunma — 11 Mayıs 2024 10:05
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 663f18a2d2acc

Jeomanyetik Fırtına Uyarısı

NOAA ve ABD Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi, “Şiddetli (G4) bir jeomanyetik fırtınanın muhtemelen günün ilerleyen saatlerinde meydana gelmesi ve hafta sonu devam etmesi kuvvetle muhtemeldir” açıklamasını yaptı.

Fırtınanın Etkileri ve Uyarılar

Uzmanlar, Kuzey yarım kürede etkilerinin görülmesi beklenen jeomanyetik fırtınanın kesin zamanlamasının halen netleşmediğini belirterek, fırtınanın bugünden itibaren başlayabileceğini ve “uydu iletişimleri ile güç sistemlerini etkileyebileceği” bilgisini paylaştı.

Bilim İnsanlarının Uyarıları

ABD’nin Alabama ve Kuzey California eyaletlerinde kutup ışıklarının gözlenebileceğini belirten bilim insanları, 2005’te Güneş yüzeyinde meydana gelen şiddetli jeomanyetik fırtınayı hatırlatarak, bunların nadir görüldüğünü vurguladı.

Jeomanyetik Fırtınanın Kaynağı

Güneş’teki patlamalar sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın kaynağının “Bölge 3664” olarak adlandırılan “büyük, karmaşık bir güneş lekesi kümesi” olduğu ve dünyanın 16 katı büyüklüğünde yer kapladığı belirlendi.

NOAA’nın Uyarısı

NOAA’nın açıklamasında, Dünya’ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, “yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği” ve yörüngelerdeki uydularda “sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının” yaşanabileceği kaydedildi.

Söz konusu fırtınadan kaynaklı uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği uyarısında bulunuldu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli