TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri Yarışması Hakkında Detaylar

Sıradaki içerik:

TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri Yarışması Hakkında Detaylar

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden Yenilikçi Güneş Hücreleri Araştırması

103 okunma — 05 Mart 2024 15:07
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e70b0fc6039

Optisyenlik Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Atasoy’dan Bilim Haberleri

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde görevli Optisyenlik Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Atasoy, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler kapsamında ince film tabanlı güneş pilleri üzerine çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Yeni Nesil Güneş Hücreleri Üzerine Çalışmalar

Doç. Dr. Atasoy, Üniversitenin Merkezi Araştırma Laboratuvarı Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yürütülen projelerde, bakır, çinko, kalay ve selenyum elementlerinin bir araya getirilmesiyle oluşan güneş pillerinin hücre performansını araştırdıklarını açıkladı. Farklı tipte atomların katkılanmasıyla yapılan iyileştirmelerin güneş hücrelerinin verimini yüzde 40 oranında artırdığı belirtildi.

İnce Film Tabanlı Güneş Hücreleri Avantajları

Atasoy, ince film tabanlı güneş hücrelerinin, silisyum tabanlı hücrelere göre daha ince (1-2 mikron) olmalarına rağmen güneş ışınlarını etkili bir şekilde absorbe edebildiğini vurguladı. Ayrıca, kullanılan elementlerin doğada bol bulunmasının maliyeti düşürdüğünü ve bu yeni teknolojinin esnek altlıklara da uygulanabileceğini belirtti.

Pratik Uygulamalar ve Gelecek Perspektifi

Atasoy, ince film tabanlı güneş pillerinin taşınabilir elektronik cihazların şarj edilmesi için önemli bir adım olduğunu dile getirerek, günlük hayatta kullanılan cihazların güneş enerjisiyle şarj edilebilme olanağının bu teknoloji sayesinde artabileceğini söyledi. Doç. Dr. Atasoy, konuyla ilgili ulusal ve uluslararası yayınlanmış dört makalesi bulunduğunu da ekledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli