İsrapak 8 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Kutluyor

Sıradaki içerik:

İsrapak 8 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Kutluyor

NASA’nın Duyurusu: Uzaydan Düşen Dev Akü Parçası Almanya’da Endişe Yarattı

126 okunma — 08 Mart 2024 13:05
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65eae2eb33a16

NASA’nın Açıklaması ve Endişe

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün Dünya’ya düşecek olan 2.6 ton ağırlığındaki bir akü parçasının varlığını duyurdu. Bu açıklama özellikle Almanya’da büyük endişe yarattı.

Uzaydan Gelen Tehlikeli Parça

3 yıl önce Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan kopan dev akü parçası, yıllardır uzayda dolaştıktan sonra nihayet Dünya’ya düşecek. Yetkililer, akünün çok sayıda parçaya ayrıldığını ve bu parçaların Almanya’ya düşeceğini açıkladı.

Uyarı ve Dikkat Çağrısı

Alman Bild gazetesi, akünün yüzlerce parçaya bölündüğünü ve yerel saatle 16.47’de düşüşün gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Yetkililer, uzaydan düşen parçalara dokunulmaması gerektiğini vurguladı.

Alman yetkililer, “Çok nadiren de olsa uzaydan gelen parçalar bulunabilir. Eğer bu olursa, dokunmamanızı öneriyoruz ve hemen yetkilileri aramanız gerekmektedir” dedi.

Dikkatli Olunması Gereken Alanlar

Akünün 35 kilometrelik bir alana düşebileceğini belirten yetkililer, Ruhr ve Cottbus bölgelerinde yaşayanların dikkatli olması gerektiğini duyurdu.

İnsanların Güvenliği ve Risk Durumu

Alman Havacılık Merkezi Sözcüsü Andreas Schütz, “Bu aküyü uzaydan toplamak yerine düşmesini beklemek çok daha az maliyetki bir şey. Normalde bu tür durumlarda kullanılamayan araçlar denize düşüyor” şeklinde konuştu.

Yetkililer, uzaydan gelen parçacıkların insanların üzerine düşme ve yaralama riskinin %0.13 olduğunu açıkladı. Bild gazetesi ise bu oranın gayet yüksek olduğuna dikkat çekti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli