Türksat Uydularıyla Haberleşme Alanında Dışa Bağımlılık Son Buluyor

Sıradaki içerik:

Türksat Uydularıyla Haberleşme Alanında Dışa Bağımlılık Son Buluyor

NASA ve SpaceX, Mars’a Seyahat İçin Yosun Kullanmayı Planlıyor

27 okunma — 05 Temmuz 2024 13:17
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6687c82eea384

Mars Atmosferini Solunabilir Hale Getirmenin Yolu Yosundan Geçiyor

NASA ve Elon Musk’ın SpaceX’i önümüzdeki 20 yıl içinde Mars’a insan göndermeyi planlıyor. Ancak bu hedefin en büyük engeli atmosferi solunabilir hale getirmek. Çinli bilim insanları, Kızıl Gezegen’in zengin karbondioksit atmosferini solunabilir oksijene dönüştürebilecek bir bitki türü olan bozkır vida yosunu adıyla da bilinen Syntrichia caninervis‘in potansiyelini araştırıyor.

Yosunun Dayanıklılığı Laboratuvar Deneyleriyle Kanıtlandı

Bozkır vida yosunu, Tibet ve Antarktika gibi çöl bölgelerinde var olan bir türdür. Laboratuvar deneyleri, bu bitkinin Mars yüzeyindeki dondurucu soğuklara ve radyasyon ışınlarına dayanabildiğini gösteriyor. Uzmanlara göre, yosun, tardigradlar olarak bilinen mikroskobik canlılardan bile daha dayanıklı. Mars’taki karbondioksiti oksijene dönüştürebilir.

Yosun, Mars’ta Hayatta Kalmak İçin Yenilebilir Değil

Çin Bilimler Akademisi’nden uzmanlar, S. caninervis‘in insanların Mars’ta hayatta kalması için yenilemeye uygun olmadığını belirtiyor. Ancak bu bitki, Mars’taki karbondioksiti oksijene dönüştürerek, solunabilir bir atmosfer oluşturmada yardımcı olabilir.

Yosun, Çevresel Koşullara Dayanıklı

S. caninervisin dayanıklılığıyla bilinen bir bitki türüdür. Dondurulan yosun örneklerinin, -80°C sıcaklıkta beş yıla kadar ve -196°C sıcaklıkta 30 güne kadar saklanabildiği test edilmiştir. Laboratuvar testleri, yosunun Mars yüzeyine özgü gama radyasyonuna bile dayanabildiğini gösterdi.

Çalışma, The Innovation dergisinde yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli