Bursa’nın Zengin Haber Dünyası

Sıradaki içerik:

Bursa’nın Zengin Haber Dünyası

NASA: Europa’da Oksijen Üretimi Tespit Edildi

62 okunma — 06 Mart 2024 15:07
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e85c759db3f

Juno Uydusu Verileriyle Europa’daki Oksijen Üretimi Araştırıldı

NASA’nın Juno keşif uydusu verilerine göre, Europa’da oksijen üretiminin, önceki tahminlerden daha az olmasına rağmen 1 milyon kişinin bir günlük oksijen ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğu tespit edildi.

Juno’nun Europa Üzerindeki Ölçümleri

Juno uydusu, Europa’nın yüzeyinden hidrojen çıkışını ölçen Jüpiter Auroral Dağılım Deneyi (JADE) aracıyla 29 Eylül 2022’de uydunun yüzeyinde oluşan hidrojen ve oksijen miktarını ölçtü. Europa’nın Jüpiter’in radyasyon kuşaklarının tam ortasında bulunmasından dolayı Jüpiter’den gelen yüklü parçacıkların su moleküllerini parçalayarak hidrojen ve oksijene dönüştürdüğü belirlendi.

Buz Kabuğu Sürekli Erozyona Uğruyor

Princeton Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Jamey Szalay, Europa’nın, Jüpiter’in etkisiyle sürekli olarak buz halindeki su moleküllerinin parçalanarak hidrojen ve oksijen ürettiğini belirtti. Bu durumu “Europa, akan bir derede yavaş yavaş eriyen bir buz topuna benziyor” sözleriyle açıkladı.

Astrobiyologların Değerlendirmesi

Üretilen oksijenin bir kısmının buzun altındaki okyanusa karışarak biyolojik yaşamı destekleyen bir ortam oluşturabileceği değerlendiriliyor. Araştırma, Jüpiter’in buzlu uydusunda saniyede yaklaşık 12 kilogram oksijen üretildiğini gösterdi.

Gelecek Adımlar

NASA, 2024’te fırlatacağı Europa Clipper uzay aracıyla 2030 yılında Jüpiter sistemine ulaşmayı ve 4 yıl boyunca Jüpiter’in yörüngesinde dönerek detaylı incelemeler yapmayı planlıyor. Araştırma sonuçları, Nature Astronomy dergisinde yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli