Öner Bozbıyık, Boccia Dünya Kupası’nda Altın Madalya Kazandı

Sıradaki içerik:

Öner Bozbıyık, Boccia Dünya Kupası’nda Altın Madalya Kazandı

‘Mürted Hava Meydanı’nda Türksat 6A Uydusu’na Uğurlama Töreni Düzenlenecek

31 okunma — 05 Haziran 2024 13:18
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 66603b697df92

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Törende

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A uydusunun ABD’ye fırlatılmasını kutlamak üzere ‘Mürted Hava Meydanı’nda saat 12.00’de düzenlenecek uğurlama törenine katılacaklar.

Yüksek Yerlilik Oranına Sahip Türksat 6A’nın Özellikleri

Türksat 6A, %80’in üzerinde yerlilik oranına sahip bir proje olarak dikkat çekiyor. Projede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum ve ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak yer aldı.

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydunun Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri Türksat’ın kapsama alanına alması bekleniyor.

Uyduların Etkisi ve Türkiye’nin Hedefleri

Türksat 6A‘nın faaliyete geçmesiyle birlikte, Türksat’ın bölgesel uydu hizmeti ihracatının artması hedefleniyor. Türkiye, uydu üretiminde önemli bir konuma gelerek, uydu ihracatçısı olma yolunda ilerliyor.

Bu gelişmelerle birlikte, Türkiye’nin uydu teknolojilerindeki başarısı uluslararası alanda daha fazla tanınması ve uydu ihracatında önemli bir oyuncu haline gelmesi bekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli