Apple, Giyilebilir Teknolojiye Odaklanıyor

Sıradaki içerik:

Apple, Giyilebilir Teknolojiye Odaklanıyor

Kira Gelir Beyannamesi Verme Süreci Başlıyor

64 okunma — 26 Şubat 2024 20:09
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65dcc5cebb60f

Kira Geliri ve Vergilendirme

Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren, mesken ve iş yerleri kiralamalarından elde edilen gelir için kira gelir beyannamesi süreci başlıyor. Mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” yani kira geliri olarak ifade edilmektedir. Bu durumda gelirler belli koşullar altında gelir vergisine tabi tutuluyor.

Kira Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira beyannamesi vermek için ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine giderek ya da www.gib.gov.tr internet adresine girerek kolaylıkla beyanname verebilirsiniz. Sistemde bulunan Hazır Beyan sayesinde kolayca kira geliriniz için gerekli işlemi yapabilirsiniz. Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.

Kira Bildirim Formu Uygulaması

GİB, Dijital Vergi Dairelerinden ortaklara yönelik “Kira Bildirim Formu” yayınladı. Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesine abone olursa kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle giriş sistemi yaparak forma ulaşabiliyor. Bu adımın vergi kaybı ve kaçağının önlenmesinde önemli bir rol oynaması beklenmektedir.

Emlakçılar ve Denetim

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, vergi dairesi müdürlüklerinde ev sahiplerine yönelik yapılan denetimler hakkında bilgi verdi. Emlakçılar da vatandaşların beyanlarını izleyerek denetlenmektedir. Bu süreçte bilgilerin doğru beyan edilmemesi durumunda cezai müeyyide uygulanacaktır.

Kira Beyannamesi Verme Süreci

Kira beyannameleri, 1 Mart’tan itibaren verilmeye başlanacaktır. Ev sahipleri için önemli bir sorumluluk olan kira beyannamesi sürecinde internet üzerinden kolayca beyanname verilebilir. Vatandaşların kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra vergilerini ödemeleri gerekmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli