Cihazlarınızı Verimli Bir Şekilde Şarj Etmenin İpuçları

Sıradaki içerik:

Cihazlarınızı Verimli Bir Şekilde Şarj Etmenin İpuçları

Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Kapsamında SGK Sahte İş Yerleri ve Sigortalılara Yönelik Denetimlerini Arttırıyor

31 okunma — 30 Haziran 2024 20:19
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6681939494fa7

SGK Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu Üzerinden Denetimlerini Hızlandırıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında sahte iş yerleri ve sahte sigortalılara yönelik denetimlerini sürdürüyor. SGK, “Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu” üzerinden bu alandaki çalışmalarını hızlandırarak, geçen yıl Türkiye genelinde toplam 101 bin 794 denetim gerçekleştirdi.

Denetimler Sonucunda Ortaya Çıkan Rakamlar Şaşırttı

Geçen yıl yapılan denetimlerde, 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, 88 bin 455 kişinin çalışmadığı halde sigorta priminin ödendiği ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterildiği tespit edildi. Bu kişilerin sigortalılıkları iptal edilirken, bağlanan aylıklar iptal edildi, maaş ve diğer ödemeler ise faiziyle geri alındı.

Sahte İş Yerlerine ve Sigortalılara Yaptırımlar Uygulanıyor

SGK, sahte olduğu tespit edilen iş yerlerinin tescil kaydını, e-sigorta şifresini ve iş yeri sicil numarasını iptal ederken, yersiz yararlanılan teşvik ve destekleri gecikme cezası ve gecikme zammıyla geri tahsil etti. Ayrıca, sahtecilik tespit edilen iş yerlerine de yaptırımlar uygulanıyor.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği’nden Açıklamalar

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Şahin, sahte iş yeri ve sahte sigortalılığın sosyal güvenlik sisteminin kronik sorunlarından biri olduğunu belirterek, bu konuda yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı. Şahin, sahte sigortalılığın genellikle akraba veya tanıdıklara ait iş yerleri üzerinde gerçekleştiğini ve son dönemde özellikle hamilelerin sahte sigortalılığında artış tespit ettiklerini söyledi.

SGK’nin 2 bin 750 sosyal güvenlik denetmeniyle Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Şahin, sosyal güvenlik denetmenlerinin daha etkin ve verimli çalışabilmesi için özlük haklarının düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, devletin zarara uğratılmasına neden olan sahtecilik ve diğer yollarla mücadelede titizlikle çalışacaklarını dile getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli