Barcelona Kulübü Xavi İle Yollarını Ayırıyor

Sıradaki içerik:

Barcelona Kulübü Xavi İle Yollarını Ayırıyor

İyot Eksikliği ve Sağlık

9 okunma — 09 Haziran 2024 12:00
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 66688f4df3e8b

1. İyotun Vücutta Önemi

İyot vücut için oldukça önemlidir. Enerji metabolizması başta olmak üzere tiroid hormonlarının yapımında görev alır. Tiroid hormonları, vücuttaki birçok biyokimyasal reaksiyonu düzenler ve normal büyüme ile gelişim için gereklidir.

2. İyot İhtiyacı

Sağlıklı bir erişkinin vücudunda yaklaşık 15-20 mg iyot bulunur. Günlük alınması gereken iyot miktarı çocuklarda 90-120 mikrogram , yetişkinlerde 150 mikrogram ve hamile/emziren kadınlarda 250 mikrogram olarak önerilir.

3. İyot Eksikliği Nedenleri

İyot eksikliğinin en büyük nedeni besinlerden yeterince iyot alınamamasıdır. Bunun yanı iddaci sıra yağmur aracılığıyla toprağa geçen iyotun yetersiz olması, bazı yiyeceklerde bulunan antitiroid bileşikler ve lityum içeren ilaçlar da eksikliğe sebep olabilir.

4. İyot Eksikliği Belirtileri

İyot eksikliğinin belirtileri arasında guatr oluşumu, cilt kuruluğu, üşüme, yorgunluk, kilo alma, depresyon ve saç dökülmesi gibi sorunlar görülebilir.

5. İyot Eksikliğinin Etkileri

İyot eksikliği hamilelikte gelişme bozukluklarına, çocuklarda zeka geriliklerine ve yetişkinlerde birçok hastalığa yol açabilir. Ayrıca, zihinsel fonksiyonlarda da sorunlara neden olabilir.

6. İyot Eksikliğini Önlemek

İyot eksikliğini önlemek için iyotlu tuz kullanımı önemlidir. iddaci giriş Ayrıca, beslenmede balık, deniz ürünleri, süt ve yumurta gibi iyot içeren gıdaların tüketilmesi gereklidir.

7. Besinler ve İyot

Balık, deniz mahsulleri, ıspanak, kabak, sarımsak gibi yiyecekler iyot açısından zengindir. Tüketilmesi gereken besinlerin taze olması ve aşırı işlenmemesi önemlidir. Ayrıca, “guatrojen besinler” olarak adlandırılan bazı yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli