Çin ve Türkiye Arasındaki Teknoloji İşbirliği Görüşmeleri Yapıldı

Sıradaki içerik:

Çin ve Türkiye Arasındaki Teknoloji İşbirliği Görüşmeleri Yapıldı

İsviçre’deki Lozan Üniversitesi’nde Yapılan Araştırmada Karıncaların İlginç Davranışları Ortaya Çıktı

32 okunma — 03 Temmuz 2024 13:14
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6685247479b94

Uyluk Kemiği Yaralanan Karıncaların Ampütasyon Gören Bacakları

Lozan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmada, iklimlendirilmiş bir odada tutulan karıncaların ilginç davranışları incelendi. Uyluk kemiğinden yaralanan karıncaların bacağının, yuvadaki diğer karıncalar tarafından ısırılarak ampute edildiği gözlendi.

İlginç Deney Sonuçları

24 karıncanın kaval kemiğinden yaralandığı deneyde, hiçbirine yuvadaki diğer karıncalar tarafından ampütasyon uygulanmadığı belirtildi. Ancak, aynı sayıda karıncadan uyluk kemiğinden yaralanan 21 karıncaya ampute işlemi uygulandığı tespit edildi.

Karıncaların İlginç İyileşme Mekanizması

Araştırmada, uyluk kemiğinden yaralanan ve ampute edilmeyen 3 karıncanın öldüğü, “tedavi edilen” 21 karıncanın ise hayatta kaldığı gözlendi. Karıncaların yaralanma türünü ayırt edebildiği ve tedavilerini buna göre uyarlayabildiği ortaya çıktı.

İlk Örnek Olarak Değerlendirilen Çalışma

Ampütasyon uygulanması durumunda karıncaların enfekte bireyleri tedavi etmekte başarılı olduğu belirtilen araştırma, insanlar dışındaki bir canlıda bu tür bir tedavi uygulamasının ilk örneği olarak dikkat çekti. Çalışmanın sonuçları “Current Biology” dergisinde yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli