İnternetin Geleceği: 5G ve Ötesi

Sıradaki içerik:

İnternetin Geleceği: 5G ve Ötesi

iPhone 14: Beklentiler ve Gerçekler

142 okunma — 02 Temmuz 2023 16:00
avatar

Oyun HaberTR

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

gfa6029c402f300a570deaf60e23e168a9a7a22abbd7d5bb83a294a6c8bf9c3326e82b894fc2e7f2d24b55d8e60df21ed0050c6314cc75b5dc0a659422414262a 1280

Apple hayranları, 2022 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone 14 serisini dört gözle bekliyorlar. Bu serinin çıkışı hakkında birçok spekülasyon yapıldı. Bazıları, yeni iPhone serisinin tasarımında büyük değişiklikler beklerken, diğerleri donanım ve özellikler konusunda daha fazla iyileştirme olacağına inanıyorlar.

iPhone 14 serisi hakkında olası beklentiler arasında daha büyük bir ekran, geliştirilmiş kameralar, daha hızlı bir işlemci, daha uzun pil ömrü, yeni bir işletim sistemi ve daha fazla AI teknolojisi yer alıyor. Genellikle iPhone kullanıcıları, yeni çıkan cihazlarda beklentileri yüksek tutuyorlar. Peki gerçekler neler olacak?

Yeni iPhone 14 serisi hakkında daha fazla bilgi getikçe, beklentilerin ne kadarını karşıladığı ve gerçeklerin ne olacağı merakla bekleniyor. Şimdilik, tüm spekülasyonlar arasında birçok farklı görüş var.

Tasarım

iPhone 14’ün tasarımı hakkında birçok söylenti var. Bazı kaynaklar, iPhone 14’ün iPhone 4 benzeri keskin köşelere sahip olacağını iddia ediyor. Bazıları ise, daha yuvarlak bir tasarım beklentisi içinde. Öte yandan, Apple’ın yeni bir renk seçeneği sunabileceği de söyleniyor. Bir diğer söylenti ise, iPhone 14’ün daha kalın bir çerçeveye sahip olacağı yönünde. Bu söylentilere ek olarak, çentiksiz bir tasarımın da gündeme gelebileceği konuşuluyor. Hangisi gerçekleşecek, merakla bekleniyor.

Donanım

iPhone 14, A16 Bionic yonga setiyle donatılmış olacak. Ayrıca, bellek ve depolama kapasitesi artırılacak. Yeni modelin daha hızlı şarj edilebilen bir pil ve daha iyi bir pil ömrü sunması bekleniyor. Yeni nesil iPhone’un ultra geniş bant teknolojisi için de geliştirmeler yapılması öngörülüyor.

Öte yandan, Apple’ın iPhone 14’te, daha yüksek çözünürlüklü, yüksek yenileme hızlı OLED ekranlara geçiş yapacağı söylentileri de var. Ayrıca, iPhone 12’den farklı olarak 120 Hz yenileme hızına sahip olma ihtimali de konuşuluyor.

Ekran

iPhone 14’ün ekranı, söylentilere göre mevcut model olan iPhone 13’e kıyasla daha büyük olacak. Bazı kaynaklar, Apple’ın iPhone 14’ün ekran boyutunu 6,7 inçe çıkarmayı planladığını öne sürüyor. Ekranın teknolojileri arasında, ProMotion teknolojisiyle birlikte 120Hz’e kadar yenileme hızı ve daha yüksek bir parlaklık seviyesi yer alabilir. Ayrıca, iPhone 14’ün LTPO teknolojisi ile gelebileceği de söylentiler arasında. Bu teknoloji, pil ömrünü arttırmak için ekranın yenileme hızını otomatik olarak ayarlamayı sağlayabilir.

Tam Ekran

Son yıllarda iPhone modellerinde tam ekran tasarımı tercih ediliyor. iPhone 14’te de bu tasarımın devam edeceği düşünülüyor. Bu tasarımda hem ön hem de arka kamera uygun bir yerde yer alacak. Ancak, arka kameranın tam ekran tasarımındaki konumu hakkında henüz net bir bilgi verilmedi. İlerleyen zamanlarda tam ekran tasarımının nasıl bir şekilde uygulanacağı süreceğiz.

Kamera

iPhone 14’ün kamerası hakkındaki beklentiler oldukça yüksek. Apple, bu yeni modelde kamerasını geliştirmeye odaklanacak. Kameranın megapiksel sayısı artabilir ve optik zoom yeteneği de dahil edilebilir. Ayrıca, gece modu özelliği standart hale getirilebilir. Yüz tanıma ve otofokus özelliklerinde de iyileştirmeler yapılması bekleniyor. Apple, yeni modelde kamerası için radikal bir değişiklik yapacak gibi görünmese de kamerasını daha da geliştirmek için elinden geleni yapacak.

Sonuç

2022 yılında piyasaya sürüleceği beklentisiyle heyecanla beklenen iPhone 14 serisi konuşulmaya devam ediyor. Ancak, iPhone 14 hakkında söylentilerin gerçekle ne kadar örtüştüğü de merak ediliyor. Tasarımdan donanıma, fiyattan özelliklere kadar her detayıyla iPhone 14’ün beklentileri karşılayacağı düşünülürken, gerçekler ne kadar tatmin edici olacak, bekleyip göreceğiz. Farklı bir tasarımı, güçlü donanımı ve yeni özellikleriyle beğeni toplayacağı düşünülen iPhone 14, hayal kırıklığına sebep olmayacak mı? Gelin beklentileri ve gerçekleri birlikte inceleyelim.

Fiyat

iPhone 14’ün fiyatı, Apple’ın tedarik zinciri, bileşen fiyatları, üretim maliyetleri ve piyasa koşulları gibi faktörlere bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Geçmişteki lansmanlara bakarsak, her yeni model diğerinden daha pahalı olma eğiliminde. Ancak yine de, Apple diğer üreticilerin fiyatlarına uygun olacak şekilde fiyatlandırma politikası izleyebilir. iPhone 14’ün ne zaman çıkacağı, ne tür özellikler sunacağı ve rakip markaların fiyat politikaları da fiyat değişikliklerini etkileyen faktörlerdir.

Rekabet

iPhone 14’un rekabet açısından harika bir fiyat-performans oranına sahip olması bekleniyor. Samsung, Huawei ve diğer rakip telefon markalarıyla kıyaslandığında, iPhone 14’ün fiyatının yüksek olmasına rağmen sağladığı performansın da yüksek olması bekleniyor. Geçmişte bu tarz yüksek fiyatlar nedeniyle eleştirilen Apple, yeni cihazında daha uygun bir fiyatlandırma sunabilecek mi? Bu sorunun cevabı, iPhone 14’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte netleşecek.

Özellikler

iPhone 14 serisi, yeni bir işlemciye sahip olacak ve daha hızlı olacak. Ayrıca, Apple’ın AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi de geliştirilecek. AI teknolojileri de yeni iPhone modelinde yer alacak. Face ID teknolojisinde de iyileştirmeler yapılacak. Ayrıca, kablosuz şarj hızı arttırılacak ve pil ömrü de biraz daha iyi olacak. Apple, ürüne yeni bir renk seçeneği de ekleyebilir.

iPhone 14 ile birlikte, cihaz ana ekranında yenilikler sunabilir. Kullanıcılar, widget’ları daha özelleştirilmiş bir şekilde kullanabilir ve ana ekranında uygulamaları daha esnek bir şekilde yönetebilir. Yeni modelde, 120Hz yenileme hızına sahip bir ekran da yer alabilir.

Kısacası, yeni iPhone modelinde birçok yenilik bekleniyor. Hem donanım hem de yazılım tarafında önemli geliştirmeler yapılacak. Bu nedenle, Apple hayranları yeni modeli merakla bekliyor.

Yeni İşletim Sistemi

iPhone 14 serisi, gelecek olan yeni işletim sistemi iOS 16’ya sahip olacak. Bu işletim sistemi ile birlikte kullanıcılara yeni özellikler sunulacak. Bunlar arasında daha hızlı performans, geliştirilmiş güvenlik, ve daha fazla kişiselleştirme yer alacak. Ayrıca, iOS 16 ile uyumlu yeni uygulamalar da kullanıcılara sunulacak. Bu şekilde iPhone 14 performansı daha da arttırılarak kullanıcı deneyimi en üst seviyeye çıkarılacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli