TikTok ve Universal Music Group Arasındaki Müzik Hakları Savaşı Devam Ediyor

Sıradaki içerik:

TikTok ve Universal Music Group Arasındaki Müzik Hakları Savaşı Devam Ediyor

Intuitive Machines’in Ay’a İniş Görevi Yarım Kaldı

72 okunma — 29 Şubat 2024 15:08
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Uzay Aracı Odysseus’un Görevi Erken Sonlandı

Uzay aracının arkasındaki şirket olan Intuitive Machines, uçuş kontrol mühendislerinin salı günü Odysseus ile temasını kaybetmeyi ve yan inişten beş gün sonra görevi yarıda kesmeyi beklediklerini açıkladı.

Bilimsel Verilerin Kaybı Belirsiz

Şirketin ve en büyük müşterisi NASA’nın önceki tahminlerine göre yedi ila 10 gün görev yapacak olan Odysseus’un ömrünün kısalması sonucunda ne kadar bilimsel verinin kaybolabileceği henüz belirsiz.

Yan İniş ve Teknik Sorunlar

Şirketin görevin erken sona ermesine ilişkin tahmini, inişinden önce uzay aracının lazer güdümlü telemetrelerinin uçuş sırasında arızalanmasına ve insan hatasıyla ilgili yeni ayrıntıların ortaya çıkmasına dayanıyor.

İletişim Sorunları ve Güneş Enerjisi Kısıtı

Uzay aracının yan duruşu, güneş panellerinin pillerini şarj etmek için gerekli olan güneş ışığına maruz kalma oranını önemli ölçüde sınırladı. Ayrıca, şirket antenlerinden ikisinin yere doğru yönlendirildiğini ve iniş aracıyla iletişimi engellediğini belirtti.

Uzay Aracı Odysseus’un Özellikleri

Odysseus, ABD’li özel şirket Intuitive Machines tarafından Ay’a iniş için geliştirilen uzay aracıdır. 4,3 metre yüksekliğinde altı ayaklı karbon fiber ve titanyum iniş aracı, Ay yüzeyine yumuşak inişi gerçekleştirmiş ve NASA’nın Artemis Misyonu için kullanılacak deney ekipmanlarını taşımaktaydı.

Intuitive Machines şirketine NASA tarafından 118 milyon dolar ödenmiş ve Ay’a insan gönderme planları kapsamında Odysseus’u inşa etmek ve uçurmak için seçilmişti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli