Erkek Gorillerin Adaptasyonu ve Genetik Mutasyonu

Sıradaki içerik:

Erkek Gorillerin Adaptasyonu ve Genetik Mutasyonu

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

21 okunma — 25 Mayıs 2024 12:00
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 66551d24c8e7c

İngiltere’ye Aşçılar İlgi Gösteriyor

Financial Times’ın analizine göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek **aşçılık** oldu ve **yazılımcılığı** geride bıraktı.

Aşçılara Verilen Vizelerde Büyük Artış

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, son bir yılda yaklaşık **6 bin 203** şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu sayı bir önceki yıla göre **%54** artış gösterdi. Aynı dönemde ise **programcılara ve yazılım geliştiricilere** verilen çalışma izinleri **8 bin 752’den 4 bin 280’e** geriledi.

İşgücü Piyasasında Değişim

Teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığına dikkat çekilirken, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde işgücü açığının devam ettiği belirtildi.

Sektörlerdeki Düşüşler

Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, 2023’te göçün rekor seviyelere yakın kaldığı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı deneme bonusu tarafından son bir yılda toplam **67 bin 703** vasıflı işçi vizesi verildi. Teknoloji sektöründeki düşüşün yanı sıra, yönetim danışmanlarına verilen vizelerde de **%42** azalma yaşandı.

Asyalılar Öne Çıkıyor

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirtildi. Bu yılın ilk üç ayında verilen vizelerin **%25’i Hintlilere, %22’si Bangladeşlilere ve %21’i Pakistanlılara** verildi. İşgücü açığının devam etmesi, kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışıp vize alanların sayısında da artış yaşandı. Konaklama ve gıda hizmetleri, 2024’ün ilk çeyreğinde verilen vasıflı işçi vizelerinin **%17’sini** oluşturdu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli