Continent Lojistik: Lojistikte Yenilikçi Bir Yaklaşım

Sıradaki içerik:

Continent Lojistik: Lojistikte Yenilikçi Bir Yaklaşım

İklim Değişikliğinin Göz Sağlığı Üzerindeki Olası Etkileri

74 okunma — 16 Şubat 2024 21:08
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65cfa4b2be5e3

El Nino Hava Olayının Yeniden Etkili Olması

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Michigan ve Texas üniversitelerinden bilim insanları, iklim değişikliği ve El Nino hava olayının göz sağlığına olası etkilerini araştırdı. El Nino, Pasifik Okyanusu’nda meydana gelerek deniz suyu sıcaklığını artırarak dünyanın birçok yerinde yağış desenlerinde değişikliğe neden olan bir hava olayıdır. Yapılan çalışmada, El Nino’nun 7 yılın ardından yeniden etkili olmaya başladığı belirtildi.

Sivrisinekler ve Bulaşıcı Hastalıklar

Araştırmada, El Nino hava olayının aşırı yağışlara ve kuraklıklara yol açtığı, bu koşulların sivrisineklerin hastalık taşımasını artırdığı vurgulandı. Artan yağışlar sebebiyle virüslerin daha hızlı bulaştığı belirtilirken, dang humması virüsü, Batı Nil virüsü, chikungunya virüsü, sıtma parazitleri ve beyin iltihabına yol açan virüslerin daha yoğun bir şekilde bulaştırılabileceği aktarıldı.

Göz Rahatsızlıkları ve Keratit

Araştırmada, yağışlarda meydana gelen artışın ani sel baskınlarına ve zararlı patojenlerin bulaşmasına yol açabileceği belirtildi. Bu durumun göz rahatsızlıklarının, özellikle keratit gibi bir çeşit iltihaplanmanın oluşmasında etkili olabileceği ifade edildi.

Kuru Göz Sendromu ve Göz Damar Problemleri

Aşırı kuraklıkların yaşandığı bölgelerde su kaybının kuru göz sendromuna, göz damarlarında çeşitli problemlere ve hatta katarakta yol açabileceği anlatıldı.

Morötesi Işınlarının Etkisi

El Nino nedeniyle atmosferde yaşanan değişikliklerin bazı bölgelerde güneşten gelen morötesi ışınlarına daha fazla maruz kalınmasına neden olabileceği belirtildi. Bu durumun pterjium rahatsızlığına, fotokeratite ve hatta göz kapağında kötü huylu tümörlerin oluşmasına yol açabileceği ifade edildi.

Önleyici Tedbirlerin Önemi

Uzmanlar, sivrisinek kaynaklı hastalıkların önlenmesi için basit tedbirlerin alınmasının önemine dikkat çekti. El Nino başlamadan önce sağlık harcamalarında olası artışların öngörülerek bu alana daha fazla bütçe ayrılmasının da tedbir ve tedavi süreçlerini kolaylaştırabileceği vurgulandı.

Küresel Düşünmek İhtiyacı

El Nino gibi bir hava olayının insan sağlığı üzerinde ciddi etkiler yaratabileceği ve hastalıkların sınırları tanımadığı belirtilerek, yerel hareket etmekle birlikte küresel düşünmenin önemi vurgulandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli