Hong Kong Polisi Deepfake Dolandırıcılığına Dikkat Çekiyor

Sıradaki içerik:

Hong Kong Polisi Deepfake Dolandırıcılığına Dikkat Çekiyor

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’nden Araştırmacılar, 2050’ye Kadar Temiz Su Yetersizliğinin Artabileceğini Öngörüyor

80 okunma — 07 Şubat 2024 13:06
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65c3563b338b4

Araştırmacılar, Nehir Havzalarında Temiz Su Yetersizliğini İnceledi

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’nden Mengru Weng ve çalışma arkadaşları, içme sularının büyük bir kaynağını oluşturan nehir havzalarını inceledi. Büyük ölçekte kentsel ve ekonomik aktivite merkezleri olarak görülen bu havzalarda temiz su yetersizliğini araştıran ekip, su miktarının yanı sıra kalitesini de göz önünde bulundurarak 2050 için öngörüde bulundu.

2050’ye Kadar Azot Kirliliği Kaynaklı Temiz Su Yetersizliği Üç Katına Çıkabilir

Araştırmacılar, dünya genelinde azot kirliliğinden kaynaklı temiz su yetersizliği yaşanan alt havza sayısının 2050’ye kadar üç katına çıkabileceğini belirtti. Bu durumun etkisi özellikle Çin’in güneyi, Orta Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika gibi bölgelerde hissedilecektir. Araştırmacılar, bu artışın 2050’ye kadar yaklaşık 3 milyar kişinin su kaynaklarını tehdit edebileceğini ifade etti.

Su Kaynakları Değerlendirmelerinde Miktarın Yanı Sıra Kalite De Dikkate Alınmalı

Havzalarda temiz su yetersizliğindeki bu artışın önüne geçmek için araştırmacılar, su kaynakları değerlendirmelerinde sadece miktarın değil, aynı zamanda kalitenin de dikkate alınması gerektiğini belirtti. Su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için bu önemli bir adımdır.

Araştırma sonuçları “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli