Japonya’da Saldırı

Sıradaki içerik:

Japonya’da Saldırı

Göç Krizi İçin Reform Çağrısı

180 okunma — 25 Mayıs 2023 14:23
avatar

Basin Bulteni

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Screenshot 2 1 16

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Shabia Manto, Avrupa’daki göç krizi konusunda yaşananlarla ilgili soruları yanıtladı.

Bu yıl toplamda yaklaşık 61 bin düzensiz göçmenin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaştığını kaydeden Mantoo, bunların çoğunluğunu (yaklaşık 47 bin) İtalya’ya gelenlerin oluşturduğu bilgisini paylaştı.

Mantoo, Orta Akdeniz’de bu yıl tehlikeli göç yolculuğuna çıkan kişi sayısında hızlı bir artışın olduğuna işaret ederek, “Yılbaşından 30 Nisan’a kadar 41 bin 815 kişi deniz yoluyla İtalya’ya ulaştı ve bu istatistikte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 289 artış yaşandı. İtalya’ya deniz yoluyla gelen düzensiz göçmen sayısında art arda üç yıldır artış görüyoruz. Bu şekilde devrebet geçişler çok tehlikelidir. Kullanılan birçok gemi denize açılmaya elverişsiz ve çok kolay alabora olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Akdeniz’de hayat kurtarmanın birinci öncelik olarak kalması gerektiğinin altını çizen Mantoo, denizdeki kurtarma faaliyetlerinin köklerinin uluslararası hukuka dayanan insani bir zorunluluk olduğuna, devletler ile sivil toplum kuruluşlarının da buna uygun hareket etmesinin önemine dikkati çekti.

Mantoo, son yıllarda Avrupa’da en fazla düzensiz göçmenin ulaştığı İtalya’ya destek olunması gerektiğini vurgulayarak, BMMYK’nin uzun süredir Akdeniz’deki çaresiz durumu ele alma ve devletler arasında dayanışma sağlama konusunda acil eylem çağrısında bulunduğunu anlattı.

AB’ye güvenlik ve dayanışma çağrısı

Mantoo, BMMYK’nin denizde kurtarma ve tüm kıyı devletlerinde güvenli noktalarda karaya çıkmaların sağlanması için yasal ve ahlaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Nereden gelirlerse gelsin göçmenleri daha iyi koruyan bir Avrupa Birliği (AB) sağlamak için daha uzun vadeli sığınma reformuna ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Mantoo, “BMMYK, AB ülkelerine denizde kurtarma ve sorumluluk paylaşımı gibi önemli devrebet giriş konuları da ele alan AB’nin Göç ve İltica Paktı’nı hızla kabul etmeleri ve uygulamaları için çağrısını yineliyor. AB’ye güvenlik ve dayanışmayı Akdeniz’deki ve diğer tüm göç yollarındaki eylemlerinin merkezine koyması için de çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mantoo, daha fazla devlet öncülüğünde, iyi koordine edilmiş arama kurtarma çabalarına ihtiyaç olduğunu, düzensiz göçmenler için karaya çıkabilecekleri güvenli ve öngörülebilir noktaların bulunması gerektiğini belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli