Metaverse: Geçmişi, Gelişmeleri ve Geleceği

Sıradaki içerik:

Metaverse: Geçmişi, Gelişmeleri ve Geleceği

Fitch’ten Küresel Ekonomik Görünüm Raporu: Para Politikası Yeni Bir Aşamaya Giriyor

33 okunma — 18 Haziran 2024 20:19
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6671c193f235b

Küresel Büyüme Tahminleri Revize Edildi

Fitch’in haziran sayısında yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, Avrupa’da toparlanma ihtimaline olan güven artarken, Çin’in ihracat sektörü canlanıyor ve gelişmekte olan piyasalardaki iç talep ivme kazanıyor. Bu olumlu gelişmeler sonucunda küresel büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi. Dünya ekonomisinin 2024 yılı için büyüme tahmini %2,6’ya çıkarılırken, 2025 ve 2026’da her iki yılda da %2,4 büyüme bekleniyor.

Türkiye’nin Büyüme Beklentisi Arttı

Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin yapılan değerlendirmelerde, bu yılın ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki düşüş ve güçlü iç talebin etkili olduğu vurgulandı. Türkiye’nin büyüme beklentisi bu yıl için %3,5’e yükseltildi. 2025’te %3 ve 2026’da %3,2 büyüme öngörülüyor.

Enflasyon ve Para Politikası

Raporda, daha sıkı para politikası ve maliye politikasındaki beklenen sıkılaşmanın bu yıl enflasyonun düşürülmesine katkı sağlayacağı belirtiliyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise 2024 için %43, 2025 için %23 ve 2026 için %18 olarak öngörülüyor.

ABD ve Avro Bölgesi Ekonomileri

ABD ekonomisinin yavaşladığı ancak kademeli olduğu belirtilirken, büyüme tahmini bu yıl için %2,1 olarak bırakıldı. Avro Bölgesi ekonomisinin büyüme tahmini ise 2024 için %0,8’e yükseltildi. Çin ekonomisinin büyüme tahmini de yükselerek bu yıl için %4,8 oldu.

Küresel Para Politikası Döngüsü

Raporda, merkez bankalarının para politikasını gevşetmeye yönelik adımlar attığı ancak enflasyonun kalıcı olduğu vurgulanıyor. Küresel faiz oranlarının gelecek dönemde yavaş bir şekilde düşmesi bekleniyor ve küresel para politikası döngüsü yeni bir aşamaya giriyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması öngörülüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli