Türkiye, Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Son Sırada

Sıradaki içerik:

Türkiye, Avrupa’da Sağlıklı Beslenme Konusunda Son Sırada

Emekliler İçin Türkiye, Yaşanamayacak Ülkeler Arasında

68 okunma — 04 Mart 2024 08:00
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e563337b745

‘Küresel Emeklilik Endeksi’ne Göre Türk Emekliler Geride

Emekliler için en yaşanabilir ülkeleri belirlemek amacıyla 44 ülkeyi kapsayan bir araştırma yapan ABD’li şirket Natixis Investment, Türk emeklilerin gelir ve yaşam kalitesi bakımından diğer ülke emeklilerine göre oldukça geride olduğunu açıkladı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye, ‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde yüzde 36 ile 44 tarafbet ülke arasında sondan ikinci sırada yer aldı.

Türk Emeklilerin Ekonomik Durumu

Endeks hesaplanırken kullanılan kriterlere göre Türkiye’deki emekliler, finansal gelir bakımından dünya genelinde son sıraya yerleşti. Türkiye’nin finansal gelir puanı yüzde 47 olarak belirlenirken, Rusya ve Yunanistan yüzde 49 ile Türkiye’yi takip etti.

Türkiye’deki Emeklilerin Yaşam Kalitesi

Raporda Türkiye’deki emeklilerin yaşam tarafbet kalitesinin son yıllarda ciddi şekilde düştüğü vurgulandı. Türkiye, 2017 ve 2018 yılı raporlarında ‘yaşanabilir’ ülkeler arasında yer alırken, son yıllarda ekonomik politikalar ve emeklilerin satın alma gücündeki düşüş nedeniyle listenin sonlarında kendine yer buldu.

Ulusal ve Uluslararası Karşılaştırmalar

Türkiye’deki emekliler, yaşam kalitesi açısından Avrupa’da son sırada yer taraf bet alırken, dünya sıralamasında yalnızca Hindistan’ın üzerinde bulundu. Listenin zirvesinde Norveçli emekliler yüzde 87 ile yer alırken, Türk emeklilerin yaşam kalitesi sadece yüzde 25 olarak ölçüldü.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli