İSİG Meclisi Açıkladı: Şubat Ayında İş Cinayetleri Raporu

Sıradaki içerik:

İSİG Meclisi Açıkladı: Şubat Ayında İş Cinayetleri Raporu

Egzersiz Yaparken Makyajın Cilde Etkisi Araştırıldı

66 okunma — 06 Mart 2024 21:08
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e8b12384e2c

Fondötenin Egzersiz Sonrası Cilt Üzerindeki Etkileri İncelendi

Yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz yaparken yüzünüzün gerçekten temiz olması önem taşıyor. Terletici egzersizler sırasında fondöten sürmek cilt ve gözenekler üzerinde kötü bir etki bırakıyor.

Araştırma Detayları

Çalışmaya 20 erkek ve 23 kadın olmak üzere 43 sağlıklı üniversite öğrencisi katıldı. Katılımcıların yüzünün bir yarısına (alın ve yanağın üst kısmına) fondöten uygulanırken diğer yarısı temiz bırakıldı. 20 dakikalık koşu bandı koşusu öncesinde ve sonrasında cilde yakından bakmak için cilt analiz cihazı kullanıldı.

Buluşlar ve Sonuçlar

Araştırmacılar, egzersiz sonrası hem makyajsız hem de makyajlı bölgelerde nemin arttığını keşfetti. Ancak ekip, makyaj bölgelerinde nemde daha büyük bir artış olduğunu ve bunun, nemin ciltten buharlaşmasını engelleyen makyajın bir sonucu olabileceğini söyledi. Egzersiz sonrası makyajsız ciltte gözeneklerin boyutu arttı, ancak makyajlı ciltte önemli ölçüde artış olmadı; bu da fondöten sürmenin gözenekleri tıkayabileceğini gösteriyor olabilir.

Bu arada makyaj yapılmayan bölgelerde yağ seviyesi arttı ve makyaj bölgelerinde azaldı, bu da uzmanlara, makyaj yaparken ciltte uygun yağ seviyesini korumanın zor olabileceğini düşündürdü.

Araştırmacıların Açıklamaları

Journal of Cosmetic Dermatology dergisinde yazan araştırmacılar, “Fiziksel aktivitelere katılırken kozmetik kullanan bireylerde giderek artan bir eğilim var.” “Bulgular, aerobik egzersiz sırasında fondötenin kullanılmasının cilt yağını azaltarak kuruluğa neden olabileceğini gösteriyor. Ayrıca makyaj gözenekleri tıkayabilir ve sebum üretimini artırabilir.” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli