Google, 2024 Sevgililer Günü’nü Etkileşimli Bir Doodle İle Kutladı

Sıradaki içerik:

Google, 2024 Sevgililer Günü’nü Etkileşimli Bir Doodle İle Kutladı

Ege Üniversitesi Uzay Görevinde Türk Bitkisini Test Etti

88 okunma — 14 Şubat 2024 15:07
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65ccacfff202c

Gezeravcı, Uzay Ortamında Bitki Deneylerine Ev Sahipliği Yaptı

Deneyin Amaçları ve Katılımcılar

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday’ın yürütücülüğünü üstlendiği, Doç. Dr. Barış Uzilday ve Prof. Dr. İsmail Türkan’ın da araştırmacı olarak yer aldığı “Schrenkiella Parvulanın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması-Extremophyte” isimli deney, Gezeravcı’nın gerçekleştirdiği 13 deneyden biriydi. Bu deneyde, yüksek tuzlu ortamlara dirençli bir bitkinin uzaydaki toleransını test etmek amaçlanıyordu.

Deneyin Sonuçları ve Önemi

Deneyin ikinci ve üçüncü gününde bitkilerin çimlendiği gözlemlendi ve beklenen büyüme seviyesine ulaştıkları tespit edildi. Ancak, bitkilerin yaprak ve gövde şekillerinin mikro yer çekimi ile farklılık gösterdiği görüldü. Schrenkiella parvula bitkisi, Tuz Gölü etrafında yüksek tuzluluğa, ağır metallere ve düşük-yüksek sıcaklığa toleranslı olduğu bilinen bir bitki türüdür. Bu nedenle, bu deney sonuçları, Mars gibi zorlu şartlarda tarım yapmayı hedefleyen insanlar için önemli bir adımdır.

Deney Süreci ve İlerleyen Planlar

Deney süreci devam ederken, bitkiler astronot Alper Gezeravcı tarafından hasat edildi ve metabolik süreç tamamen durdurulduktan sonra derin dondurucuya aktarıldı. Daha sonra, bitkiler Türkiye’ye getirilecek ve burada büyüme performansı ile gen aktivasyonu araştırılacaktır.

EÜ Rektörü, Gezeravcı ve Bilim İnsanlarını Kutladı

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, uzay görevini başarıyla tamamlayan Gezeravcı ve bilim insanlarını tebrik etti. Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki önemli projeleri gerçekleştirerek Milli Teknoloji Hamlesi ve Türkiye Yüzyılı vizyonunu hayata geçirdiğini belirten Budak, Ege Üniversitesi olarak bilim ve teknolojiye odaklanmayı ve Türk bilim yüzyılını yakalamayı hedeflediklerini dile getirdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli